2020.gada 31. oktobris

Rinalda, Rinalds, Valts

Latvijā turpina pieaugt vieglo transportlīdzekļu skaits, straujāku popularitāti iegūst videi draudzīgāki auto

Latvijā turpina pieaugt vieglo transportlīdzekļu skaits, straujāku popularitāti iegūst videi draudzīgāki auto

Noslēdzoties šī gada pirmajam ceturksnim jau kārtējo reizi carVertical kā uzņēmums, kurš piedāvā pilnu jebkura transportlīdzekļa vēsturi, novēro, ka gandrīz visi populārākie vieglie transportlīdzekļi turpina audzēt savu skaitu uz Latvijas ceļiem.

Kā rāda CSDD statistikas apkopotā informācija reģistrēto vieglo transportlīdzekļu skaits uz šī gada janvāri sasniedzis 727 164 vienības jeb par 19 323 (+2.73%) vairāk nekā pērn. Tas norāda uz aktīvu vieglo transportlīdzekļu tirdzniecību un darījumiem.

Aplūkojot mazliet detalizētāk, kuras tieši markas tās ir, popularitāti joprojām ieguvis praktiskais VW, kas summāri, noslēdzot TOP10 pēc reģistrēto automobiļu skaita ieguvis 24%, aiz tā seko Audi ar 17% un Volvo ar 12%.
Tieši arī šis TOP 5 atspoguļo to, ar kuriem vieglajiem transportlīdzekļiem visvairāk tiek strādāts pie plašas informācijas iegūšanas no dažādām datu bāzēm, jo tieši ar tām ir zināmākās problēmas, t.i., odometra attīšana, auto zādzības, nepilnīgas komplektācijas, slēptas avārijas un daudz kas cits.

Taču vienlaikus ar vieglo transportlīdzekļu pieaugumu gadu no gada ir vērojamas jaunas, pozitīvas tendences. Viena no tām ir saistītas ar arvien aktīvāku un stingrāku politikas un likumdošanas plānošanu, mazinot CO2 ietekmi uz vidi.

“Jaunie noteikumi, kuri vēl tikai kādu laiku atpakaļ tika atkal grozīti, mainīja transportlīdzekļu nodokļu aprēķināšanas metodiku, kuras galvenais nolūks bijis jaunajiem un esošajiem šoferiem atteikties no lielajiem tilpuma motoriem un automobiļiem ar lielu CO2 izmešu lielumu. Šādas politikas jau bijušas vairākus gadus pēc kārtas, taču jaunais kurss pamatīgi liek izkustēties vieglo transportlīdzekļu tirgotājiem un arī pašiem pircējiem.”, uzskata CarVertical pārstāvji.

Pirmais, ko var novērot pavisam redzami ir tas, ka tik tiešām, lai gan lēni, bet pārliecinoši, katru gadu arvien vairāk cilvēku sākuši mainīt savas izvēles un tiecas skatīties taupīgākus auto, tai skaitā arī auto ar mazāku CO2 izmešu lielumu un ar mazāku motora tilpumu un jaudu.


Pēc augstāk redzamā grafika saskaitot visus Latvijā reģistrētos izlaiduma gada vieglos transportlīdzekļus kopā pēc noteiktajiem emisijas diapazoniem, redzams, ka vislielākais reģistrēto vieglo transportlīdzekļu skaits novērojams no 131-155g/km jeb 86 156 automobiļu vienībām. Aiz tā seko 75 166 automobiļi, kuriem emisijas ir no 156-175g/km un 58 270 ir tādu, kuriem emisijas ir no 176-200g/km. Ļoti straujš automobiļu kritums sākas, kad auto rada 251g/km un vairāk. Savukārt, palēnām vaibstus iegūst automobiļi, kuriem emisijas ir līdz 100g/km un mazāk.

Potenciālie pircēji acīmredzami rēķina līdzi ne tikai degvielas patēriņu, apkopes, apdrošināšanu un pārējos izdevumus, bet arī nodokļu apmēru, kurš pēc CSDD aprēķinu kalkulatora kļūst ievērojami lielāks. Liels nopelns šeit ir arī no ražotāja puses, kas jaunākajiem modeļiem piedāvā arvien ekonomiskākus dzinējus un alternatīvus enerģijas avotus.

No nulles emisijas politikas plāna skatu punkta skatoties noprotams, ka esošo automobiļu īpašnieki īsti vēl nav gatavi pāriet pilnībā uz elektroautomobiļiem un ekonomiskākām alternatīvām un pārmaiņas savā auto izvēlē strauji nemainīs, taču jaunie īpašnieki un zaļi domājošie jau tagad dzīvo nākotnei.

Tas strauji redzams jauno reģistrēto automobiļu statistikā 2020. gada 1.ceturksnī, kur dominē ļoti ekonomiski auto un pat elektriskie.

Šajā TOP5 absolūto popularitāti iegūst Porsche e-hibrīda auto modeļi. Porsche automobiļi Latvijā ir reģistrēti trīsreiz vairāk nekā pērn 1. ceturksnī un sasniedzis 47 vienības. Aiz tā seko ļoti ekonomiskais FIAT, kuri reģistrēti gandrīz 15 reizes vairāk nekā pērn uzejot no 3 vienībām līdz 44 vienībām. Daļu jau tagad varam redzēt Rīgas ielās kā nomas auto, taču neizpaliek arī individuālo īpašnieku ar šādiem reģistrētiem spēkratiem. Tad seko MINI, kuri reģistrēti trīsreiz vairāk. Jāpiebilst, ka MINI sācis pārdot arī elektriskos MINI Cooper par ļoti pieņemamu cenu. Arī Tesla ir sācis ienākt Latvijā un vērojams straujš reģistrēto automobiļu skaits. Ļoti populāri ir tieši Tesla Model3 modeļi, kas cenu ziņā ir kļuvuši daudz pieejamāki. Un TOP5 noslēdz ne mazāk ievērojamais BMW 1.

Kopumā carVertical pārstāvji uzskata, ka elektrisko un videi draudzīgāku automobiļu reģistrācijas arī turpmāk pieaugs, jo redzams, ka šādu automobiļu ražošanā iesaistās arvien vairāk, ja ne visi autoražotāji pasaulē kā arī notiek arvien aktīvāka tirdzniecība tieši šim – ekonomiskajam – automobiļu segmentam.