2024.gada 23. jūlijs

Magda, Magone, Mērija

Andris Ambainis: Daugava pie Pļaviņām ir pilna ar vižņu un sniega putru

Andris Ambainis: Daugava pie Pļaviņām ir pilna ar vižņu un sniega putru

Daugava pie Pļaviņām ir pilna ar vižņu un sniega putru, līdzīga situācija bija arī pagājušā gada pavasarī Jēkabpilī, stāsta Aizkraukles novada Pļaviņu pārvaldes vadītājs Andris Ambainis.

Viņš informē, ka ūdens no krasta gandrīz nav redzams. Straume nes vižņu masas un sablīvē tās augstos krāvumos. Starp ledus gabaliem redzami koku stumbri un kāds no krasta aiznests pontons, laipa. Šādi skati pie Pļaviņām nav vērojami katru gadu, stāstīja Ambainis. Šogad netipiski esot tas, ka ledus aizdambējums izveidojies pilsētas centrā. Citus pavasarus ledus krāvumi veidojas Daugavas S veida līkumā pie Bebrulejām, kas atrodas dažus kilometrus pa straumi uz augšu, bet līdz turienei tas vēl pašlaik nav nokļuvis.

Ledus, kas nāk pa Daugavu, aizspiež Aivieksti ciet, un tajā ceļas ūdens līmenis, ir applūdusi plaša Aiviekstes upes apkārtne, tajā skaitā Aiviekstes pagasta Gostiņi. Aiviekstē notiek straujas ūdens līmeņa izmaiņas - tikko kā notiek kāda ledus kustība Daugavā, Aiviekstē ūdens līmenis sāk celties, klāstīja Ambainis.

Applūdušas arī Krustpils pagasta pļavas. Tajā vietā Daugava ir diezgan sekla, un gultne nespēj uzņemt visu ūdeni.

Pašlaik Pļaviņu HES ir pazemināts ūdens līmenis. Tas nozīmē, ka aiz sastrēguma ir krietni zemāks ūdens līmenis, un straume veidojas zem ledus vižņu krāvuma. Pļaviņu pārvaldes vadītājs pauda cerību, ka tas palīdzēs straujāk aizplūst palu ūdeņiem.

Tomēr prognozēt, kā svārstīsies ūdens līmenis tuvākajās dienās, Ambainis neuzņēmās, jo situācija un ūdens līmenis strauji mainās. Kamēr saglabājas silts laiks, notiek kustība, ūdens skalo ledus masu no apakšas un neļauj nodambēties.

Šogad paveicies ar to, ka no Daugavas augšteces vairs nenāk lielas ledus masas - ūdens masas nāk, ledus vairs ne. Ambainis skaidroja, ka tas siltās ziemas dēļ - lielās ledus masas aizgājušas jau janvārī.

Kā ziņots, Daugavā pie Zeļķu dzelzceļa tilta ūdens līmenis pagājušajā naktī lēni pazeminājās, piektdienas rītā tās sāka kristies strauji, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) informācija.

Plkst.7 ūdens līmenis noslīdēja līdz aptuveni 8,5 metru atzīmei. Ceturtdien tas sasniedza 9,56 metrus virs novērojumu stacijas nulles punkta - augstāko līmeni kopš 2010.gada paliem, kad naktī no 29. uz 30.martu ūdens īslaicīgi pakāpās līdz 9,65 metru atzīmei.

Pļaviņās ūdens līmenis Daugavā svārstās aptuveni pusmetra robežās, savukārt Jēkabpilī tas sācis pazemināties. Pie Līvāniem ūdens līmenis Daugavā ir stabils, pie Daugavpils un augšpus tās ūdens līmenis mazliet paaugstinās.

Daugavā pie Jēkabpils un lejpus pilsētai turpina samazināties ūdens līmenis. Pulksten 15.20  Daugavā pie Jēkabpils ūdens līmenis bija 5,81 metri virs noteiktās atzīmes, ūdens līmenis salīdzinājumā ar pusdienlaiku ir krities par 11 centimetriem. Savukart Daugavā pie Zeļķu tilta ap pulksten 15.20 ūdens līmenis bija 8,37 metri virs noteiktās atzīmes, salīdzinājumā ar pusdienlaiku ūdens līmenus pie Zeļķu tilta krities par 35 centimetriem. Savukārt Daugavā pie Pļaviņām pulksten 15.20 ūdens līmenis bija 11,42 metri, kas salīdzinājumā ar pulksten 12.20 ir cēlies par 12 centimetriem.

Attēlā: Daugava pie Pļaviņām
Foto: meteo.lv

Komentāri (0-1/1)

  • Essss
    01.03.2024 18:28
    Saturās Pļaviņas!!!!

Atstājiet komentāru