2023.gada 7. decembris

Anta, Antonija, Dzirkstīte

Vai oktobrī - Veļu, Zemliku un Lietus mēnesī gaidāms pirmais sniegs? Dabas vērōtāja prognozes

Vai oktobrī - Veļu, Zemliku un Lietus mēnesī gaidāms pirmais sniegs? Dabas vērōtāja prognozes

Oktobris ir lietus, pirmā sniega un rudens vēju mēnesis. Ja oktobris sākas ar siltu laiku, tad aiziet ar aukstu un otrādi. Ticējums saka, ja oktobris skaidrs, sauss, tad būs vējaina ziema. Ja oktobrī vēl siltas dienas, tad būs silti Ziemassvētki. Ja Veļu mēnesī daudz dienu ar miglu – ziema būs sniegaina. Jauks oktobris paredz agru un skaistu pavasari, tā savā blogā raksta dabas vērotājs no Viļakas Vilis Bukšs.

Laika apstākļi augusta (16.augusts) un septembra (6., 8., 21.septembris) nozīmīgajās dienās norāda, ka oktobris būs ar mainīgiem laikapstākļiem. Mēneša pirmajā pusē, līdz Vecmiķelim (12.oktobris), saulainas dienas mīsies ar mākoņainām, kas atnesīs lielākoties nelielu un īslaicīgu lietu. Temperatūra dienas laikā pārsvarā 13, 18 grādi. Dažās saulainās pēcpusdienās temperatūra var paaugstināties līdz plus 20, 21 grādam. Skaidrās bezvēja naktīs dažviet nelielas rudens salnas. Laikā līdz Vecajam Miķelim (12. oktobris) varētu būt arī vairāk vējainu dienu, bet kopumā laiks jauks un patīkams.

Oktobra vidū (ap 14.oktobri) dienas un naktis kļūs krietni vēsākas. Dienas pa daļai mākoņainas un temperatūra dienas laikā robežās no plus 7 līdz plus 12 grādiem. Naktīs jau daudzviet rudens salnas un atsevišķās naktīs temperatūra var pazemināties līdz mīnus 1, mīnus 5 grādiem. Nokrišņi šajā laikā īslaicīgi un pārsvarā sauss. Tas būs laiks, kad nakts sals nokodīs pēdējos vasaras ziedus un debesīs būs dzirdamas aizlidojušo dzērvju pēdējās žēlīgās klaigas.

Oktobra otrajā pusē vairāk dienu ar brāzmainiem vējiem, nokrišņiem un iespējams, arī ar sniegu. Tie gan var būt sniega graudi gan arī slapjš sniegs. Ja temperatūra ap 20, 25. oktobri dienas laikā robežās no plus 10 līdz plus 15 grādiem, tad Veļu mēneša beigās vairs tikai plus 3, plus 8 grādi. Naktīs sals līdz mīnus 5 grādiem un ceļi slideni. Šajā laikā varam sagaidīt arī pirmo nelielu sniegu.

Pagājušais salīdzinoši siltais augusts norāda uz vējainu Lietus mēnesi. Kopumā, sekojot norādēm dabā un nozīmīgajās laika zīmju dienās, oktobris rādās būt tuvu ilggadējiem vidējiem šī mēneša temperatūru rādījumiem un ar nokrišņiem tuvu normai. Līdzīgi kā iepriekšējos mēnešos, arī oktobrī, nokrišņu sadalījums būs nevienmērīgs.

Tālāk sekojošais novembris varētu būt rudenīgi vēss un ar mazas ziemiņas vaibstiem mēneša otrajā pusē, īpaši Latvijas austrumos. Atbilstoši norādēm dabā, tad nākamā ziema rādās būt sniegaina un ar īslaicīgiem aukstuma viļņiem ziemas otrajā pusē.

Ticējumi par oktobri

Oktobris ir Veļu mēnesis. Miķeļos (29. septembris), dažviet jau Rudenājos (21. septembris), sākas Garu laiks. Laiks, kad senči ciemoties aicināja savu mirušo tuvinieku garus, pamieloja tos un tad laipni aizraidīja atkal projām. Virszemē veļi nereti izkāpa naktīs, bet miglainā laikā arī dienās. Veļiem domātos ēdienus un dzērienus noliek pirtī, rijā, zem ozola vai liepas. Dažviet veļus mielo Veļu laika pirmdienas vakaros, citur - Piektvakaros (ceturtdienas vakaros).

Ticējumi. Ja Veļu laikā pērkons - ziemā būs maz sniega. Ja ozoliem un bērziem nokrīt visas lapas - būs viegla ziema, ja nenokrīt - būs barga ziema. Ja oktobrī vēl daudz lapseņu – būs gara ziema. Ja veļu laikā katru nakti salna, tad gaidāms vēls pavasaris. Ja oktobrī daudz riekstu, bet maz sēņu, tad ziema būs sniegaina un auksta.

1oktobrī ir viena no Rudens (Mazajām) Mārām jeb Lapkritis. Tas ir laiks, kad dzērves dodas uz siltajām zemēm. Ievāc mežrožu augļus. Ticējums saka, ka šajā dienā meitas nākušas iekšistabās gulēt un likušas cerību pie malas, ka vēl varētu brūtgānu dabūt.

Ticējumi. Kāds laiks Mazajā Mārā, tāds rudenī. Ja labi aug atāls, ziema būs sniegaina. Ja lido dzērves, pēc divām nedēļām būs sals. Ja nelido, tad līdz 2. novembrim būs bez sala un ziema vēla. Ja vībotnes ļoti lielas un to daudz – ziemā būs liels sniegs.

2 oktobris. Bišu dārzā miers un klusums, bet ja dravā vēl sanēšana, tad līdz Vecmiķelim (12. oktobris) vēl var būt trīs siltas vasarīgas dienas.

3 un 4. oktobrī jāvēro laiks, bet jo īpaši vēju virzieni. Ja ziemeļvējš, tad gaidi naktssalnas. Ja vējš no dienvidiem, būs siltas dienas. Ja no rietumiem – lietus, bet ja no austrumiem, tad dzestras naktis un jaukas pēcpusdienas. Kāds laiks 4. oktobrī, tādas pārsvarā turpmākās trīs nedēļas. Ja vējš no ziemeļaustrumiem, ziema būs auksta.

8oktobris. Lai zinātu kāda būs ziema, jāvēro laiks. Ja šajā dienā pirmais sniegs, tad ziema sāksies 21. novembrī. Ja jauks laiks, tad tāds būs turpmākās trīs nedēļas. Ja vējš no ziemeļiem – auksta ziema. Ja no dienvidiem - maiga, bet ja no rietumiem – sniegaina.

12oktobrī Vecmiķelis. Šajā dienā daudzviet Vecmiķeļa tirgi.

Ticējumi. Ja šajā dienā uzkrīt sniegs, tad līdz ziemai vēl septiņas nedēļas. Ja dzērves aizlidojušas - būs agra un auksta ziema.

14oktobrī Vecais lapkritis (Pokrovs). Kāds Vecais lapkritis, tāda ziema.

Ticējumi. Ja bērzs bez lapām, būs maiga ziema. Ja lapu vēl daudz, būs slikta ziema. Ja vējš no austrumiem – auksta ziema.

15oktobrī ir viena no Vēja Mātes dienām. Šajā un turpmākajās trīs dienās vēroja vēja virzienus. 15.oktobra vēji iezīmē tālākos rudens valdošos vējus.

Ticējumi. Ja šajās dienās gulbji iet prom vakarā – būs agra ziema; ja rīta pusē – būs vēla ziema. Ja vējš no austrumiem, būs auksta ziema.

No 20. oktobra līdz 23. oktobrim ir laiks, kad debesis virmuļo sniega gaidās. Nereti šajās dienās lietum pievienojas sniega graudi un slapjš sniegs. Ja šajā laikā snieg naktī, tad sniegs var noturēties trīs dienas. Ja dienā, tad nenoturīgs.

28oktobrī Simjūdis jeb Sīmaņa un Jūdasa diena. Daudzviet tā ir galvenā un arī pēdējā Veļu laika diena. Šajā dienā aicināja un mieloja veļus. Dzīvie cits pie cita neciemojās. Ja kāds viesis tomēr ieradās, viņu nemieloja. Simjūdā ēdienu nevāra. Simjūdā saimnieks pirmais lauž maizi, lej ēdienu un tur lūgšanu. Dažos novados šai dienā kaut ko cepa un vārīja no itin visas rudens ražas, papriekš pamielojot Laimas māti, bet pēc tam mielojās paši.

Ticējumi. Ja šajās dienā migla līst kā aukstas asaras, tad ziema ies pēc vasaras, tas ir, kāda vasara, tāda ziema.

Atstājiet komentāru