2023.gada 23. septembris

Vanda, Veneranda, Venija

Vai arī šogad līs "kā pa Jāņiem"? Jaunākās sinoptiķu prognozes

Vai arī šogad līs "kā pa Jāņiem"? Jaunākās sinoptiķu prognozes

Jaunākās laika prognozes vēsta, ka Jāņos un brīvdienās pēc svētkiem Latvijā gaidāms pārsvarā sauss un saulains laiks. "Global Forecast System" šobrīd prognozē, ka nākamās nedēļas otrajā pusē laikapstākļus noteiks augsta spiediena apgabals. Iepriekš tika prognozēts, ka ciklons atnesīs daudz nokrišņu un brāzmainu vēju.

Saskaņā ar pašreizējo "Global Forecast System" prognozi Līgo dienā vēl būs daudz mākoņu un vietām uzlīs, savukārt nākamajās trijās brīvdienās gaidāms sauss un pārsvarā saulains laiks.
Atbilstoši šai prognozei Jāņu nakts paies bez lietus, gaidāms lēns vējš un bezvējš, tādēļ vietām veidosies migla, gaisa temperatūra pazemināsies līdz +11..+15 grādiem.

Prognozētā maksimālā gaisa temperatūra ir +19..+24 grādi 23. jūnijā un +24..+29 grādi turpmākajās dienās, par dažiem grādiem mazāk daļā piekrastes, vējam pūšot no jūras. Pārsvarā gaidāms lēns vējš.

Vēl šīs nedēļas pirmajā pusē daudzviet gaidāms lietus, bet no trešdienas kļūs siltāks un saulaināks, liecina prognozes. Otrdien vairāk līs valsts galējos dienvidos, pārsvarā Latgales dienvidu daļā, citviet tikai vietām neliels lietus. Gaisa temperatūra vēl būtiski nemainīsies un naktī būs 8...13 grādu robežās, bet dienā 17...22 grādi.

Trešdiena būs sausa un saulaina, gaiss kļūs par 1-2 grādiem siltāks.

Arī svētkos – 23., 24. jūnijā laiks būs sauss, dienas saulainas. Jāņu naktī un no rīta vietām iespējama migla.

Gaisa temperatūra Līgo dienā būs 20...25 grādi, vietām piekrastē nedaudz vēsāks, Jāņu naktī gaiss atdzisīs līdz 11...16 grādiem, bet dienā kļūs pat karsts, temperatūrai sasniedzot 22...27 grādus, vienīgi atkal Kurzemes rietumkrastā mazliet zemāka temperatūra.

Brīvdienās pēc Jāņiem temperatūra turpinās kāpt, vietām iespējami pat 30 grādi.

Iepriekš Jāņu nakts bez lietus visā Latvijā bija 2020. un 2019. gadā, savukārt pērn svētku nakts bija negaisiem bagāta, dažviet plosījās pat lokālas vētras.

Šajās dienās būs augsts ultravioletais starojums, sasniedzot 6.–7. līmeni, tādēļ jāizvairās no atrašanās tiešos saules staros laika posmā no plkst. 11 līdz plkst. 16 vai jāģērbjas kaut plānās, visu augumu nosedzošās drēbēs, jālieto pretapdegumu krēms. Cilvēki ar jutīgu ādu dienas vidū var gūt saules apdegumu pat 15-20 minūšu laikā.

"Global Forecast System" ir ASV Nacionālās okeānu un atmosfēras pārvaldes datormodelis, kas, ik pēc sešām stundām veicot aprēķinus, prognozē laikapstākļus visā pasaulē. Arī vairāku citu modeļu prognozes nosliekušās par labu pārsvarā sausam laikam svētku brīvdienās, bet to prognozētā gaisa temperatūra ir zemāka.

Jau ziņots, ka vasaras saulgriežu brīdis šogad būs otrdien, 21. jūnijā, pulksten 12.13. 21. jūnijs būs gada garākā diena, savukārt gada īsākā nakts būs nakts no otrdienas uz trešdienu.

Atstājiet komentāru