2022.gada 27. septembris

Ādolfs, Ilgonis

Kāds laiks gaidāms jūnijā - Zāļu, Ziedu un Papuves mēnesī? Dabas vērotāja prognozes

Kāds laiks gaidāms jūnijā - Zāļu, Ziedu un Papuves mēnesī? Dabas vērotāja prognozes

Atbilstoši 31. decembrim un 13. janvārim, kas bija dienas ar atkušņiem, tad pirmajam vasaras mēnesim vajadzētu būt mēreni siltam un mitram. Tāpat arī nozīmīgās dienas martā un maijā norāda uz viduvēju, bet ne karstu jūniju. Savukārt salīdzinoši sausais aprīlis norāda uz to, ka laikā ap Jāņiem (24. jūnijs) un Pēteriem (29. jūnijs) var būt daudz nokrišņu, tā savā blogā raksta dabas vērotājs no Viļakas Vilis Bukšs..

Jūnija pirmajā pusē caurmērā mērens siltums un īslaicīgi nokrišņi. Saule mīsies ar mākoņiem, nokrišņi īslaicīgi un dažviet iespējams pērkona negaiss. Temperatūra dienas laikā robežās no plus 18 līdz plus 23. Vēlāk, laikā pēc Rudzu zieda dienas (12. jūnijs) kļūs vēsāks, vējaināks un vairāk īslaicīgu nokrišņu. Temperatūra dienas laikā plus 15, plus 20 grādi. Līdzīgi laikapstākļi turpināsies arī mēneša vidū.

Laikā ap vasaras saulgriežiem (21. jūnijs) saule, mākoņi un dienas laikā ap plus 20, 25. Dažviet nelieli nokrišņi. Jāņu laikā tas pats atturīgas vasaras siltums, bez ilgstošiem nokrišņiem un pārsvarā sauss. Temperatūra dienas laikā plus 19, plus 24 grādi. Jāņu naktī plus 8, plus 12. Pēc tam, laikā ap Pēteriem (29. jūnijs), laikapstākļi nepastāvīgi. Biežāk īslaicīgi nokrišņi, vējains un temperatūra robežās no plus 18 līdz plus 23 grādiem. Līdzīgi arī jūlija pirmajā nedēļā, laikā līdz Septiņu brāļu dienai 10. jūlijā.

Kopumā jūnijs ar temperatūru tuvu vidējam, bet ar noslieci uz vēsāku. Nokrišņi normas robežās, bet kā parasti to sadalījums nevienmērīgs. Tālākie vasaras mēneši jūlijs un augusts rādās būt siltāki un ar nokrišņiem bagātāki. Iespējams, ka jūlija otrajā pusē sagaidīsim arī pirmos plus 30 un, ja būs, tad to nebūs daudz. Toties šovasar sēņu būs daudz...

Ticējumi par jūniju

Jūnijs ir kalendārās vasaras pirmais mēnesis. Zāļu mēnesī rītausma ar rītausmu tiekas. Tas ir kuplu pļavu, pirmo siena vālu un ogu laiks. Pērkona negaisi jūnijā kuplina druvas, bet ziemeļvējš dzen graudus tīrumā. Saulains laiks Ziedu mēnesī nes bagātu gadu, bet dubļains - bada gadu. Silts un mitrs jūnijs paredz labu bišu medus un bagātu dārza augļu ražu. Jūnijā met spalvu pīles un medņi. Zied egles, priedes, bet jūnija glāsmainais siltums ir maigāks par pūkām.

2. jūnijā ir Emma. Pēdējā no dienām, kad var stādīt āra gurķus, lai tie augtu gari un veseli.

Ticējumi. Ja eglēm daudz čiekuru, būs laba gurķu raža. Ja līst, Jāņi būs sausi.

4. jūnijs – viena no daudzajām maizei veltītām dienām gadā. Svēta diena, jo beidzot pavasara sēju lūgsnas veltītas Zemes auglībai, Saules devībai un Ūdens (lietus) svētībai. Šajā dienā sāk ziedēt rudzu puķes.

Ticējumi. Ja Maizes dienā apstaigā laukus, tad rudenī apcirkņi būs pilni līdz malām. Ja Maizes dienā lietus līst - togad bada nebūs. Ja diena saulaina, būs laba gurķu un graudu raža.

6. jūnijs - Mežrozīšu diena. Sāk ziedēt mežrozes. Šajā laikā jāiet mežrozēs, lai medum salasītu rožu ziedlapiņas un ieelpotu rožu dziedniecisko gaisu.

8. jūnijā ir Medards. Zivju diena. Senči ticēja, ka 8. jūnijā zivju tīklos iekrīt arī pa kādai ūdens meitai jeb nāriņai.

Ticējumi. Ja šajā dienā daudz odu, jūnija pēdējās dienas būs lietainas, bet siltas. Ja ielīst, līst līdz Septiņiem brāļiem (10.07.).

Rudzu zieda diena ir 12. jūnijs. Pēdējā no pupu stādāmajām un griķu sējas dienām. 12. jūnijā mežā negāja, jo čūskām kāzu laiks. Ja rudzi iet vārpās, sācies vasaras sēņu laiks.

Vītus diena ir 15. jūnijs. Saulains Vītus uz jauku siena laiku, lietains uz bagātu ražu. Pēc Vītus zāli drīkst ar izkapti pļaut līdz tam tikai rokām plūca.

No 18. jūnija līdz 21. jūnijam gada gaišākā mēneša gaišākās naktis jeb putnu naktis. Tas ir laiks, kad putni gaismas vainagu vij. Laiks no 18.06. līdz 21.06. labvēlīgs, lai dārzos atbrīvotos no nezālēm un no lieka apmatojuma uz ķermeņa. Ja šajās trīs dienās dienvidu vējš, būs labs labības gads.

No 21. jūnija līdz 25. jūnijam ir Jāņu laiks. Tās ir vasaras saulgriežu, bagātu tradīciju un gada gaišākā mēneša gaišākās dienas. Jāņu laikā Saule un Zeme savijušās Zalkša dejā. Saulgriežu dienās Zalkša dejas skurbā Saule griež Zemi līdz iegriež pa saulei. Līgojas mežs, pļava un lauks.

Ticējumi. Kad pirmās Jāņa zāles nevīst ātri, tad pirmais siens nekaltīs. Ja dzeguze beidz kūkot pirms Jāņiem – būs īsa vasara, agras salnas; ja pēc Jāņiem – būs gara vasara. Ja Jāņu dienā nelīst lietus, būs jauks rudens. Ja Jāņos līst lietus, tad slapja vasara.

27. jūnijā – Septiņi gulētāji. Ja septiņu gulētāju dienā daudz guļ, tad visu gadu daudz gulēs.

Ticējumi. Kad septiņu gulētāju dienā līst lietus, tad tas līst septiņas dienas; bet, ja līst septiņu brāļu dienā (10. jūlijs), tad līst septiņas nedēļas. Ja septiņu gulētāju dienā labs laiks, tad tāds pastāvēs septiņas nedēļas no vietas.

29. jūnijā - Pēterdiena. Tā ir Jāņu izskaņa un Pērkonam veltīta diena. No Pēterdienas saule uz ziemu, bet vasara uz karstumu. Apklust putnu dziesmas un vasarai sākas brieduma dienas.

Ticējumi. Ja Pēterdienā Jāņuzāles nav novītušas - siens nekaltīs. Ja Pēteros sīpolus šķin - tie vīst un pēdējais laiks, kad var stādīt kāļus un rāceņus.

Avots: Viļa Bukša blogs

Atstājiet komentāru