2022.gada 26. septembris

Gundars, Knuts, Kurts

Ko koku lapas vēsta par laiku ziemā?

Ko koku lapas vēsta par laiku ziemā?

Dabas zīmju vērotājs Vilis Bukšs savā blogā "Mans Laiks" vērtējis, kādas krāsas varētu šogad dominēt rudenī un atklājis, ko koku lapas vēsta par laiku ziemā. Kā norāda dabas pazinējs, šobrīd "kokos vairāk rūsas kā zelta". Koku dzeltēšana lielākoties vēl tikai sākoties, salīdzinot ar zeltainajiem rudeņiem 2007., 2013. un 2018. gadā šogad zeltaino toņu būšot mazāk.

"Ja pietrūkst rudens salnu, tad arī lapām trūkst zeltainuma. Saules gaismas stundām sarūkot, rudenīgi pelēkajās un mitrajās dienās koku lapas saēd rūsa. Daudz rudenīgas lapu rūsas bija 2009. un 2017. gada rudenī, kam vēlāk sekoja nemīlīga ziema. Ja rudenī lapās ir vairāk zelta, tad nākamā ziema pārsvarā maiga," raksta Bukšs.

Tāpat Bukšs norāda, ka ne katru gadu var izbaudīt skaistu lapkriti. Viņš arī pastāsta, ka saulaini, zeltaini rudeņi pārsvarā prognozē mērenu un mīkstu ziemu, savukārt sarkanbrūni un rūsaini paredz sniegainu un aukstu ziemu.

"Nozīmīgs ir tieši lapkritis. Dienas, kad lapas krīt bez vēja. Ja vējains lapu laiks, gaidāma slikta ziema. Ne šāda, ne tāda..." - atklāj dabas zīmju vērotājs.

Kā būs šoruden? Atliek tikai uzmanīgi vērot, piebilst Bukšs.

Foto: jekabpils.lv

Atstājiet komentāru