2020.gada 30. maijs

Lolita, Vitolds

Dievkalpojums, Nacionālo bruņoto spēku parāde, futbola spēle, koncerts - Jēkabpilī svin Latvijas neatkarības atjaunošanas dienu

Sestdien, 4. maijā, Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā Jēkabpilī un visā Latvijā norisināsies virkne pasākumu, kuros piedalīsies valsts augstākās amatpersonas, Jēkabpilī  Nacionālo bruņoto spēku dienā militāro parādi pieņems valsts prezidents Raimonds Vējonis. 4. maijā tiek atzīmēta Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas gadadiena.

1990. gada 4. maijā 134 no 201 Augstākās padomes deputāta pieņēma deklarāciju "Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu". Augstākā padome noteica valsts varas "de facto" atjaunošanai pārejas periodu, kas beidzās ar Latvijas Republikas 5. Saeimas sasaukšanu.

1990. gada 4. maijā visu dienu pie parlamenta ēkas stāvēja cilvēku tūkstoši, kas sekoja līdzi balsojumam. Deputāti, kas pēc balsojuma par Latvijas neatkarības atjaunošanu devās uz mītiņu Daugavmalā, tika sveikti ar ziediem un skaļām gavilēm. Komunisti un interfrontieši, kas atteicās piedalīties balsošanā, parlamenta namu atstāja pa sētas durvīm.

Augstākās padomes priekšsēdētājs Anatolijs Gorbunovs nosūtīja vēstījumu PSRS prezidentam Mihailam Gorbačovam, kurā teikts, ka Latvijas Republika sāk pārejas periodu. Šāds vēstījums tika nosūtīts arī pasaules valstu valdībām un PSRS tautām un demokrātiskajām kustībām.

Attēlos Nacionālo bruņoto spēku 4.maija parādes mēģinājums piektdienas vakarā.
Foto: Jēkabpils/Facebook.com - Jānis Lācis