2024.gada 20. jūlijs

Ramona, Ritma

Visbiežāk kukuļdevēji uz ceļiem pieķerti Zemgales reģionā

Ja visā Latvijā 2020. gadā uz ceļiem notverti 32 kukuļdevēji, tad lielais vairums no tiem – 20 – kukuli piedāvājuši policistiem Zemgalē. Līdzīga dinamika saglabājusies arī 2021. gadā – līdz 1. septembrim aizturēti 35 kukuļdevēji, no tiem 25 – Zemgales reģionā, liecina Valsts policijas (VP) apkopotā informācija. Lai arī sabiedrības izpratne par korupciju ir uzlabojusies, tomēr joprojām daļa iedzīvotāju neapzinās, ka kukuļdošana jebkādā apmērā ir krimināli sodāma, liecina VP veikts pētījums. Tāpēc šī gada rudenī tiek uzsākta apjomīga kampaņa, lai mazinātu korupcijas apjomu uz Latvijas ceļiem, informē Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Līna Kaļķe.

“Sabiedrībai veidojas priekšstats par korupciju kā nosodāmu parādību visās dzīves jomās, tostarp uz ceļiem. Taču gribētos, lai kukuļdošana kā pasākumu kopums tiktu izskausta pilnībā. Ikvienam transporta vadītājam būtu jāapzinās – jau kukuļa piedāvāšana vien ir  noziedzīgs nodarījums, kas tiks attiecīgi sodīts. Tajā pašā laikā aicinu arī visus šoferus ziņot par kukuļa pieprasīšanas gadījumiem, ko veikuši ceļu policisti. Mūsu mērķis ir panākt, lai atskaites ziņojumos par piedāvāto un pieprasīto kukuļu skaitu abās ailēs būtu viens cipars – nulle,” teic VP priekšnieks Armands Ruks. 

2020. gadā Latvijā reģistrēti 32 kukuļdošanas gadījumi uz ceļiem, 20 no tiem bijuši Zemgalē, 6 – Latgalē, 3 – Rīgas reģionā, divi – Kurzemē un viens – Vidzemē. Savukārt 2021. gadā līdz 1. septembrim Latvijā reģistrēti 35 kukuļdošanas gadījumi uz ceļiem, 26 no tiem bijuši Zemgalē, 4 – Latgalē, 2 – Kurzemē un 3 Vidzemē. 

Kā rīkoties, ja saskaraties ar situāciju, kad ceļu policists prasa kukuli? Nekādā gadījumā neiesaistieties darījumā! Piefiksējiet policista vārdu, uzvārdu, dienesta pakāpi un citu potenciāli noderīgu informāciju – notikuma vieta, laiks, apstākļi. Ziņojiet vai nu Valsts policijai pa tālruni 110, vai Iekšlietu ministrijas Iekšējās drošības birojam pa tālruni 67209055.

Valsts policija arī aicina atcerēties – sods par kukuļa došanu ir bargs, tostarp tā  var būt brīvības atņemšana no 5 – 10 gadiem, naudas sods 10 un vairāk minimālo mēnešalgu apmērā, kā arī īslaicīga brīvības atņemšana. Par katru individuālo gadījumu spriež tiesa. 

Visu rudeni norisinās VP kampaņa, kas rosina transporta līdzekļu vadītājus atturēties no kukuļdošanas mēģinājumiem, atgādinot, ka korupcija uz ceļa ir sodāms pārkāpums. Kampaņas ietvaros tiek izvietotas vides reklāmas visā Latvijā, reklāma medijos, kā arī ar Comedy Latvia komiķu līdzdalību sagatavoti video rullīši, kas sociālajos tīklos uzskatāmi demonstrē, cik absurdi ir mēģināt “sarunāt”.

Atstājiet komentāru