2024.gada 20. jūlijs

Ramona, Ritma

Gada tumšajos mēnešos palielinās privātmāju apzagšanas risks; par aizdomīgiem gadījumiem aicina ziņot policijai!

Mājokļu apzagšanu skaitam valstī pēdējo gadu laikā ir tendence samazināties. Tomēr salīdzinot ar vasaras mēnešiem tradicionāli tumšajā gada laikā – rudenī, ziemā un agrā pavasarī, mēdz pieaugt zādzību skaits no privātmājām. Zagļi tumsas aizsegu izmanto savā labā, lai novērotu privātmājas un nemanāmi bez aculieciniekiem izdarītu noziegumu. Tāpēc Valsts policija aicina iedzīvotājus būt vērīgiem un manot aizdomīgas personas vai automašīnas, kurās sēdošās personas novēro svešu īpašumu, vai arī veic citas aizdomīgas darbības, nekavējoties zvanīt policijai pa tālruņa numuru 110, informē Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Gita Gžibovska.

Tāpat iedzīvotāji ir aicināti ievērot tradicionālos mājokļa drošības principus!  

2020. gadā visā valsts teritorijā tika reģistrētas 1495 zādzības no mājokļiem, tostarp no dzīvokļiem, privātmājām, vasarnīcām, šķūnīšiem u.c. No tām 1127 zādzības bija izdarītas Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā, proti, Rīgā vai Pierīgā. Savukārt 2019. gadā valstī reģistrēto zādzību skaits bija 1827, no kurām 1067 zādzības izdarītas Rīgas reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā. Tātad, valstī kopumā izdarīto zādzību skaits pērnajā gadā ir samazinājies, taču Rīgas reģionā bija vērojams neliels pieaugums – par 5,3%.

Apmēram 60% no visām zādzībām Rīgas reģionā parasti veido zādzības no dzīvokļiem, 30% – zādzības no privātmājām un 10% – zādzības no citiem objektiem, kā piemēram, vasarnīcām, šķūnīšiem un pagrabiem. 

Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes 2. biroja 2. nodaļas priekšnieks Sergejs Smirnovs norāda, gada tumšajos mēnešos – rudenī, ziemā un agrā pavasarī, vērojams zādzību no privātmājām skaita pieaugums, kamēr zādzību skaits no dzīvokļiem paliek nemainīgs. “Mēs redzam, ka vasarā zādzību skaits no privātmājām parasti ir mazāks, jo ir gaišs, cilvēki pavada vairāk laiku dārzā un atpūšas. Tas samazina iespējas zagļiem nepamanītiem piekļūt svešajiem īpašumiem. Sākoties rudenim, iespēja tikt apzagtam pieaug, tāpēc saimniekiem ir īpaši jāparūpējas par drošību,” atzīst S. Smirnovs. 

Valsts policija privātmāju saimniekiem atgādina galvenos mājokļu drošības nosacījumus.

•    Aizslēdziet mājas durvis un aizveriet logus!

Gan atstājot māju uz pavisam īsu laiku, gan atrodoties iekšā, mājas durvīm vienmēr ir jābūt aizslēgtām! Laikā, kad mājās neviena nav, nedrīkst atstāt logus vēdināšanas režīmā, jo viens no populārākajiem veidiem, kā ļaundari iekļūst mājoklī, ir atspiežot vēdināšanas režīmā atstātus logus un nenoslēgtas balkona durvis. Tāpat jāparūpējas, lai tajos stāvos, kuros neatrodaties, visi logi būtu aizvērti.

•    Ierīkojiet signalizāciju un neaizmirstiet to ieslēgt!

Mājoklī ieteicams ierīkot signalizāciju. Turklāt tai ir jābūt aktivizētai visos stāvos, kuros neatrodaties. Tendence liecina, ka zādzības tiek izdarītas arī brīžos, kad saimnieki ir pārradušies mājās un atslēguši drošības sistēmu. Zagļi var iekļūt pirmajā stāvā, piemēram, uzlaužot durvis, kamēr ģimene uzturas otrajā stāvā, vai arī otrādi – kamēr saimnieki atrodas pirmajā stāvā, iekļūt otrajā stāvā, atspiežot logus.

Tāpat ieteicams ierīkot kvalitatīvas videonovērošanas kameras, lai zādzības gadījumā policijai būtu vieglāk atklāt noziegumu.

•    Vērtīgas mantas glabājiet drošā vietā!

Parasti garnadži nozog vērtīgas un viegli aiznesamas mantas – naudu, juvelieristrādājumus un IT tehniku. Tāpēc, ja Jūsu mājās ir šādas vērtīgas mantas, ieteicams tās glabāt kvalitatīvā seifā, kas piestiprināts pie nesošās sienas vai grīdas. Ja seifa nav, vismaz jāpaglabā šīs lietas tālāk no zagļa acīm.

•    Aizvelciet aizkarus!

Tumšajās pēcpusdienās un vakaros ieteicams aizvilkt aizkarus, lai zagļi nevarētu izpētīt mājas iekārtojumu, saimnieku ikdienas paradumus un vērtīgās mantas. Pirms zādzības izdarīšanas ļaundari bieži vien iepriekš nolūko konkrēto mājokli. Tāpat varat imitēt mājas iemītnieku klātbūtni, piemēram, atstājot ieslēgtu gaismu.

•    Palūdziet kaimiņiem pieskatīt mājokli!

Reizēm no kaimiņu mājas ir labāk redzams, kas notiek Jūsu pagalmā. Palūdziet uzticamākajiem kaimiņiem pieskatīt savu mājokli un piekodiniet, lai viņi uzreiz zvana policijai, ja rodas aizdomas par noziegumu, īpaši, ja pats tobrīd neatrodaties mājās! Rūpējoties gan par savu, gan apkārtnes un līdzcilvēku drošību, arī pats palīdziet kaimiņiem īpašuma pieskatīšanā! Informācijas apmaiņai starp privātmāju ciemata iedzīvotājiem noder izveidotas grupas mobilajās saziņas lietotnēs, piemēram, Whats App. 

Tāpat atbalsts mājokļa drošībā var būt pie mājas izvietoti kustības sensori un mājas pirmo stāvu logu un stikla durvju aplīmēšana ar drošības plēvi. Stikla durvīs nedrīkst no iekšpuses atstāt atslēgas slēdzenē.
 
Redzot aizdomīgas automašīnas un personas, kas novēro svešus īpašumus, jāmēģina piefiksēt svarīgas detaļas, piemēram, automašīnu numurus, un nekavējoties jāzvana policijai pa tālruņa numuru 110! Ikviens šāds zvans, arī par vēl neizdarītu noziegumu, var palīdzēt policijai aizturēt noziedzniekus.

Atstājiet komentāru