2021.gada 16. janvāris

Lida, Lidija

Neapzinātās internetbankas priekšrocības

Neapzinātās internetbankas priekšrocības

Šobrīd internetbanku Latvijā lieto absolūti lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju. Tas ļauj saņemt algu, pārskaitīt naudu un veikt ikdienas norēķinus bez nepieciešamības doties uz banku. Tā kā internetbanka ir ļoti droša tā nereti tiek izmantota, lai apstiprinātu lietotāja identitāti visdažādāko darījumu veikšanā, t.sk. valsts oficiālajā portālā latvija.lv. Viena no papildus iespējām, ko nodrošina internetbanka ir iespēja pieteikties aizdevumam online vidē. Praktiski visi Jēkabpils un Latvijas populārākie kredīti internetā prasa, lai klients apstiprina savu pieteikuma anketu ar internetbankas palīdzību. Reālā dzīvē tas nozīmē, ka pēc pieteikuma anketas apstiprināšanas klientiem ir jāpārskaita viens eiro cents uz kreditora bankas kontu. Maksājuma apmērs ir simbolisks un ļauj uzņēmumam pārliecināties, ka klients ir tas par ko uzdodas. Tie kredītņēmēji, kam nav sava i banka var aizpildīt pietiekumu internetā un pēc tam doties uz savas bankas filiāli, lai veiktu maksājumu, taču tas prasīs būtiski ilgāku laiku.

Internetbanku attīstības tendences Latvijā

Reti, kurš aizdomājas, taču pēdējo 30 gadu laikā ir būtiski izmainījies veids, kā mēs norēķinamies par precēm un pakalpojumiem. Ja agrāk visi darījumi notika skaidrā naudā, tad tagad aizvien biežāk tiek izmantoti tieši bezskaidras naudas norēķini. Latvijā sākotnēji bija iespējams veikt tikai naudas pārskaitījumus fiziskām un juridiskām personām. Šobrīd, i bankām attīstoties, funkcionalitāte tiek paplašināta un klienti var savā internetbankā pieteikties:

a) kredītam,
b) līzingam,
c) apdrošināšanai,
d) 2. un 3. pensiju līmenim,
e) iegādāties akcijas un atvasinātos vērtspapīrus,
f) sazināties ar kredītspeciālistiem un citiem banku darbiniekiem,
g) apmaksāt rēķinus un pasūtīt maksājumu kartes.

Rezultātā banku filiāļu tīkls aizviens samazinās un tā vietā, lai dotos uz bankas filiāli cilvēki var veikt darījumus no savām mājām. Ierobežojumi darījumu veikšanai parādās vien tajā brīdī, kad rodas vēlme veikt lielus naudas pārskaitījumus. Tiesa, šos ierobežojumus izjūt vien neliela daļa cilvēku, jo lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju nav tādi uzkrājumi vai ienākumi, lai pārskaitītu citiem pat vairākus tūkstošus eiro vienā maksājumā. Mazākām naudas summām ierobežojumi parasti nepastāv un rezultātā lielākie zaudētāji ir tikai tie, kas darbojas ēnu ekonomikā.

Nākotnes prognozes liecina, ka ar laiku kredītiestāžu filiāļu tīkls kļūs vēl mazāks, līdz ar to banku darbiniekiem būs jāmeklē jauna nodarbošanās. Šobrīd visas tendences ir vērstas uz to, lai cilvēki savus darījumus kārtotu paši un uz banku nāktu pēc iespējas retāk. Tajā pašā laikā banku īpašnieki šķiet nemaz neapzinās, ka ilgtermiņā šādā veidā paši sev var nodarīt lielāku postu nekā labumu. Lielie klienti – uzņēmumu īpašnieki un citi klienti šādā veidā aizvien mazāk saskaras ar banku darbiniekiem un rezultātā zūd personīgais kontakts un uzticēšanās. Banka šādā brīdī kļūst tikai par kārtējo tīmekļa vietni un neveidojas lojalitāte. Pārējiem klientiem, kuru bankas interesē tikai tik daudz, cik nepieciešamība saņemt algu savā kontā vai pieteikties aizdevumam, tas ietekmēs maz. Internetbankas iegūs aizvien plašāku funkcionalitāti un ērtākas. To galvenie konkurenti būs nebanku kreditori, kas jau tagad sāk izdot savas kredītkartes, piedāvāt kredītlīnijas un konkurē patēriņa kredītu segmentā. Bezprocentu sms kredīts kredit.lv saglabāsies kā viens no populārākajiem pakalpojumiem, jo vienmēr būs cilvēki, kas ir gatavi sadarboties ar jaunu pakalpojumu sniedzēju, ja var tādā veidā vismaz īstermiņā nemaksāt procentu maksājumus. Nebanku aizdevēju galvenā priekšrocība ir tā, ka šie jaunie uzņēmumi ir ar tīru vēsturi un tiem nenāk līdzi komercbanku slava, kas tika aptraipīta krīzes periodā. Rezultātā šiem jaunpienācējiem ir potenciāls atņemt bankām daļu klientu, pārvilinot tos, piedāvājot nosacījumus, ko bankas sava konservatīvisma dēļ pagaidām vēl navar piedāvāt.

Foto: SHUTTERSTOCK

Atstājiet komentāru