2021.gada 19. janvāris

Alnis, Andulis

Kā pareizi sagatavot bērnu pirmajai vizītei pie zobārsta?

Kā pareizi sagatavot bērnu pirmajai vizītei pie zobārsta?

Vecākiem īpaši svarīga ir bērnu zobiņu veselība. Tāpēc rūpēs par to ne tikai pievēršam uzmanību tam, kā bērni tīra zobus, mācot pareizas zobu tīrīšanas tehnikas, ilgumu un paņēmienus, bet arīdzan ieplānojam regulāras vizītes pie zobārsta, lai pārliecinātos, ka bērna zobi aug un attīstās pareizi un ir veseli.

 

Tā kā pašiem pieaugušajiem vizīte pie zobārsta bieži vien nav pats tīkamākais ārsta apmeklējums, tad bērniem tas vēl būt vēl daudzkārt biedējošāks. Onkulis vai tante ar neskaitāmi daudz dažādiem (pēc skata asiem, draudīgiem un rūcošiem) instrumentiem, kas var asociēties tikai ar sāpēm un bailēm. Un tieši tādēļ, lai bērnam nerastos šāds priekšstats par zobārstu un katrs apmeklējums pirms un pēc nebūtu asaru, iebildumu un protestu apņemts, bērns ar zobārstu jāiepazīstina pamazām, sākot no pirmā profilaktiskā un tīkamā apmeklējuma, līdz brīdim, kad patiešām būs nepieciešamība kādu zobu labot. Galvenais, lai bērns jūtas droši pie zobārsta, ar pārliecību, ka ārsts nevis nodarīs sāpes, bet gan palīdzēs un, nepieciešamības gadījumā, sāpes spēs noņemt.

 

Pirmo reizi bērnu pie zobārsta vajadzētu vest aptuveni pus gada vecumā jeb brīdī, kad izšķīlies pirmais zobiņš. Bērna pirmā vizīte pie zobārsta ir paredzēta vecāku informēšanai, jo tas ir laiks, kad zobārsts izstāstīs kā kopt zīdaiņa zobus, kā arī ar vecākiem pārrunās jautājumus par zīdaiņa uztura ietekmi uz zobu un mutes dobuma veselību. Gada un pusotra gada vecumā zobārsts var pamanīt jau tā saucamo pudeļu kariesu (ja bērnam līdz sešu gadu vecumam ir vismaz viens kariozs, izrauts vai plombēts zobs) un savlaicīgi to novērst. Kariesa rašanās iemesli visbiežāk ir ilgstoša bērna barošana pa nakti ar krūts pienu vai no pudelītes. Pirmie zobi, kas sāk bojāties ir augšžokļa priekšzobi no iekšpuses, tāpēc vecākiem ir regulāri jāaplūko zobi no visām pusēm. Profilaktiski zobārstu bērnam (un arī pieaugušajam) ir ieteicams apmeklēt divas reizes gadā.

 

Divu un divarpus gadu vecumā bērns profilaktiski jāved ne tikai pie zobārsta, bet arī jāsāk vest pie zobu higiēnista - vecumā no divarpus līdz trīs gadiem jeb brīdī, kad bērnam ir pilns piena sakodiens un bērns ir gatavs iepazīties ar vēl vienu zobu veselības speciālistu – šajā gadījumā zobu higiēnistu. Šādas regulāras vizītes ļaus bērnam aprast ar to, ko zobārsts īsti dara, ļaujot nebaidīties no dažādajām procedūrām un drīzāk just interesi.

 

Trīs gadu vecumā lielākajai daļai bērnu jau ir pilns piena sakodiens – ir izšķīlušies visi piena zobi. Brīdī, kad mutē ir visi piena zobi, zobārsts, novērtējot bērna zobus, var ieraudzīt, vai bērnam ir kāda sakodiena problēma. Jo ātrāk sakodiena problēmas tiks konstatētas, jo ātrāk zobārsts varēs paredzēt, kad būs jāuzsāk sakodiena regulēšana un nosūtīs pie ortodonta.

 

Tomēr pati būtiskākā ir pirmā vizīte laikā, kad bērns jau saprot, kas notiek – sākot no divu, trīs gadu vecuma zobārsts jāiepazīstina kā palīgs un draugs, nevis biedējošs dakteris.

 

Ir svarīgi bērnu vest uz pirmo apskati pie zobārsta, lai sadraudzētos ar zobārstu, nevis sniegtu akūtu palīdzību jau sāpošam zobam. Pirmajai vizītei ir jābūt aizraujošai un jautrai – radot bērnam interesi, prieku un atbildot uz visiem viņa jautājumiem. Vecākiem vajadzētu paskaidrot bērnam, kas tieši notiks zobārsta kabinetā. Tomēr, ja paši nejūtamies tik pārliecināti, ka ar savu skaidrošanu bērnu nesabiedēsim, izvēloties nepareizus vārdus (sāpes, urbt, labot, raut, jāsēž mierīgi utml.), labāk ļaut visu izstāstīt zobārstam pašam. Speciālisti visbiežāk ir apmācīti, lai zinātu kā pareizi sarunāties ar pacientu-bērnu. Turklāt, pirms vest bērnu pie konkrētā zobārsta, vecākiem vajadzētu pārliecināties, ka speciālists ir patiešām labs, zinošs un tāds, ar kuru arī bērnam izveidosies laba komunikācija. Vecāku atbalsts pirmajās vizītēs sniegs bērnam pozitīvu pieredzi arī turpmākajās vizītēs.

 

Pirms zobārsta apmeklējuma var arī kopā ar bērnu apskatīties kādu izzinošu materiālu par zobiņiem un to kopšanu. Liela vecāku kļūda ir solīt bērnam, ka “Tev neko nedarīs”, “Tev nekas nesāpēs”, un dot citus tamlīdzīgus solījumus. Mazi bērni bieži neatšķir sāpes no spiediena, tāpēc pat spēcīgāks pieskāriens var tikt uztverts kā sāpes. Ļaujiet bērnam ņemt līdzi kādu mīļāko rotaļlietu, mīksto mantiņu vai sedziņu drošības sajūtai. Izskaidrojiet vārdus, ko viņš varētu dzirdēt apmeklējuma laikā, piemēram, kariess, smaganas, rentgens utt. Nestāstiet bērnam savu bērnības negatīvo pieredzi, dodoties pie zobārsta. Pats galvenais - esiet piesardzīgi savos izteicienos! Neiedvesiet bērnam savas bailes no zobārsta!

Informācijas avots: http://www.adenta.lv/lv/info-pacientiem/ja-bernam-bail-no-zobarsta!-ka-izvairtities-no-berna-zobu-kariesa/

Atstājiet komentāru