2020.gada 6. jūlijs

Anrijs, Arkādijs

Cik daudz tērēt apdrošināšanai?

Cik daudz tērēt apdrošināšanai?

Dzīvē nereti gadās situācijas, kuras nav no mums atkarīgas, piemēram, negadījumi, zādzības, dažādas dabas stihijas utt. Viens no veidiem, kā laicīgi sagatavoties neparedzētām situācijām ir, iegādāties apdrošināšanu, kas konkrētajā gadījumā var palīdzēt vieglāk un ātrāk atrisināt radušās problēmas.

 

Kad tiek nolemts iegādāties apdrošināšanu, aktuāli kļūst jautājumi par to, kuru no tām izvēlēties un cik daudz naudas ieguldīt savā drošībā. Bieži vien apdrošināšana saistās tieši ar izdevumiem, nevis ar to, kādu labumu gūstam, to nopērkot. AAS Ergo statistikas dati par summām, kuras ik gadu cilvēki tērē apdrošināšanas iegādei, norāda, ka “aptuveni trešdaļa (31%) iedzīvotāju atļaujas ieguldīt līdz 100 eiro, piektā daļa (19%) savas drošības labā tērē no 101 līdz 200 eiro, savukārt 16% - no 201 līdz 300 eiro. Desmitā daļa (10%) apdrošināšanai tērē no 301 līdz 400 eiro, bet 15% cilvēku šim nolūkam atvēl 400 eiro un vairāk.”

 

Nav pārsteigums, ka OCTA ir populārākais obligātās apdrošināšanas veids, tomēr Latvijas iedzīvotāju prioritāšu saraksta augšgalā minēta īpašumu apdrošināšana. To, kādu summu cilvēki nolemj ieguldīt apdrošināšanā, nosaka viņu ienākumi un izvēlētās apdrošināšanas polises cena.

 

Kas īsti ir apdrošināšana un kādēļ tā nepieciešama? Vienkāršā valodā runājot, to var skaidrot kā riska segumu, kas samazina cilvēku izdevumus, kuri rodas dažādās neparedzētās situācijās. Lai arī cik aizrautīgi piedzīvojumu meklētāji un ekstrēmisti mēs būtu, neviens cilvēks nevēlas pavadīt dzīvi, ik mirkli uztraucoties par to, kas varētu vai nevarētu atgadīties. Baidoties no iespējamiem riskiem, daudzi liedz sev iespēju izbaudīt kaut ko sen kārotu. Kā vienu no piemēriem var minēt bailes no ceļošanas ar lidmašīnu. Lai arī atsevišķās vietās notiek lidmašīnu avārijas, tas nenozīmē, ka cilvēki vairs nedodas uz šiem galamērķiem. Tādēļ arī tiem, kuri baidās no lidošanas, nevajadzētu aizmirst sapni, piemēram, par atpūtu siltajās zemēs vai citiem plāniem. Šie ir gadījumi, kad ceļojumu apdrošināšana var palīdzēt un kļūt par “drošības spilvenu”, kas radīs sajūtu, ka tu un tavi tuvinieki esat pasargāti.

 

Daļa Latvijas iedzīvotāju nav informēti par to, kāda ir apdrošināšanas nozīme un to, ka ir iespēja plānot, cik maksājam apdrošinātājam. Tā vietā, lai izprastu, kādu labumu cilvēki iegūst, iegādājoties un izmantojot apdrošināšanu, viņi koncentrējas uz to, cik lielu naudas summu viņi iztērē. Noskaidrojot sabiedrības domas par to, kādi ir nozīmīgākie iemesli, kuru dēļ cilvēki pērk apdrošināšanu, atklāts, ka “visbiežāk tas tiek darīts, lai radītu drošības sajūtu (61%), 30% gadījumu apdrošināšanas iegādi veicinājumi pozitīva personīgā pieredze, 25% to uzskata par pašsaprotamu, savukārt vēl 25% apdrošinās, jo to pieprasa kredītiestādes.”

 

Ņemot vērā cilvēku atbildes, var secināt, ka apdrošināšanas nozarē strādājošie speciālisti ir profesionāļi savā jomā un spēj sniegt palīdzību saviem klientiem, konsultējot tos dažādos jautājumos, kas saistīti ar ieguldījumiem viņu drošībai. Atrodot apdrošināšanas speciālistu vai brokeri, kuram var uzticēt sava auto, mājas, ceļojuma drošību vai veselības apdrošināšanu, var teikt, ka jums ir izdevies atrast “stipro plecu”, kurš sniegs atbalstu dažādās situācijās, kurās paši vairs neko nevarat mainīt. Protams, tas attiecināms arī uz apdrošinātājiem, kuri labi pārzina uzņēmējdarbības nozari un spēj palīdzēt cilvēkiem noskaidrot, kāda apdrošināšana varētu būt viņiem piemērotākā, neatkarīgi no tā, vai nepieciešana būvniecības, kravas vai profesionālā civiltiesiskā apdrošināšana.

 

Statistika rāda, ka aptuveni trešdaļai (35%) mājsaimniecību Latvijā ir trīs un vairāk apdrošināšanas polises, 17% - divas, 23% - viena. Savukārt 23% nav iegādājušies nevienu polisi.

 

To, vai apdrošināšana ir nepieciešama un cik daudz naudas tās iegādei atvēlēt, jālemj katram pašam, izvērtējot personīgo budžetu un savas iespējas. Iespējams, plānojot izdevumu sadali, vajadzētu padomāt par savu drošību un nākotnes ieguldījumu tajā.

Ieguvumi, iegādājoties apdrošināšanu:

 

Drošība. Neatkarīgi no tā, kāda veida apdrošināšanu pirksiet, tas kalpos kā finansiāla palīdzība un segums ne tikai neparedzētās dzīves situācijās, bet arī biznesā, kurā netrūkst risku. Dzīvības apdrošināšana parūpēsies par to, lai nāves gadījumā apdrošinātā ģimenei tiktu sniegta finansiāla palīdzība, bet nelaimes gadījumu apdrošināšana segs izdevumus, kas radušies dažādu traumu vai smagu slimību gadījumos. Īpašuma apdrošināšana nepieciešama gadījumos, kad ugunsgrēka, plūdu vai citu dabas stihiju rezultātā rodas zaudējumi. Savukārt KASKO auto apdrošināšana (https://www.manapolise.lv/kasko) iekļauj riskus, kas saistītu ar dažādiem transporta līdzekļa bojājumiem, zādzību un arī vadītāja bojāeju.

Uzkrājums nākotnei.

Apdrošināšanas iegāde kalpo ne tikai kā drošības garants. Piemēram, ja iegādājaties dzīvības apdrošināšanu, iespējams veidot sistemātiskus uzkrājumus.Tas nozīmē, ka apdrošinātais varēs saņemt vienreizēju maksājumu summu, kas ietver uzkrāto summu un tās procentus. To, cik daudz naudas saņemsit, ietekmēs noslēgtā līguma termiņš. Tāpat, ņemot vērā to, kādu summu iemaksājat apdrošinātājam, varat saņemt arī nodokļu atvieglojumus, kā rezultātā iegūsit ietaupījumu ilgtermiņā, kā arī nodrošinājumu pensijai.

Veselības apdrošināšana.

Tā ietver dažādus riskus, kas saistīti ar cilvēka veselību, kā rezultātā apdrošinātais varēs saņemt medicīnisku palīdzību, ar kuru saistītos izdevumus segs apdrošināšana. Par veselības apdrošināšanu un darbinieku labklājību jārūpējas darba devējam.

Biznesa risku samazināšana.

Apdrošināšana sniedz iespēju plānot izdevumus un attīstīt biznesu, neuztraucoties par iespējamiem riskiem.

Ekonomiskā izaugsme.

Apdrošināšana kalpo kā drošības garants, ka neparedzētās situācijās tiks kompensēti radušies zaudējumi, tādējādi rūpējoties par finanšu stabilitāti un uzņēmējdarbības attīstību.

 

Iegādājies apdrošināšānas pakalpojumus izdevīgāk portālā – Manapolise.lv

Atstājiet komentāru