2020.gada 22. janvāris

Austris

Jēkabpils mērs: Ministrijas piedāvātie ar NĪN neapliekamās mājokļa kadastrālās vērtības griesti ir neatbilstoši situācijai ārpus Rīgas

Jēkabpils mērs: Ministrijas piedāvātie ar NĪN neapliekamās mājokļa kadastrālās vērtības griesti ir neatbilstoši situācijai ārpus Rīgas

Tieslietu ministrijas (TM) piedāvātie ar nekustamā īpašuma nodokli (NĪN) neapliekamās mājokļa kadastrālās vērtības griesti ir neatbilstoši situācijai ārpus Rīgas, ministrijas ieceri ar nodokli neaplikt vienīgo mājokli, kura vērtība nepārsniedz 100 000 eiro, aģentūrai LETA komentēja Jēkabpils mērs Aivars Kraps (GKML). Jēkabpils pašvaldība kopumā atbalstot TM priekšlikumu neaplikt ar NĪN personas primāro mājokli līdz 100 000 eiro vērtībā, kurā tā dzīvo, jo tas vērsts uz iedzīvotāju labklājību. Taču vienlaikus Kraps pauda, ka NĪN ir nozīmīga pašvaldības budžeta ieņēmumu daļa, tādēļ paralēli jābūt mehānismam, kā kompensēt šo samazinājumu.
 
"Priekšlikuma atbalstīšanas rezultātā pašvaldībai ievērojami var samazināties NĪN ieņēmumi. Samazinājuma summu pašlaik gan nevar prognozēt, jo NĪN piemērošana par primāro īpašumu saistīta ar īpašnieka deklarēto dzīvesvietu, nav skaidrs, vai mainītos NĪN likmes par katru nākamo personas īpašumu, kā arī, vai plānotas izmaiņas attiecībā uz NĪN juridiskām personām," klāstīja domes priekšsēdētājs.
 
Viņš pieļāva, ka šādu atvieglojumu var piedāvāt tad, ja nekustamā īpašuma īpašnieks ir sociāli mazaizsargātu personu kategorijā - pensionārs, invalīds, trūcīga un maznodrošināta persona, daudzbērnu ģimene.
 
"Pašlaik TM ierosinātie ar NĪN neapliekamās mājokļa kadastrālās vērtības griesti ir neatbilstoši situācijai ārpus Rīgas. Jēkabpils pilsētas administratīvajā teritorijā šobrīd nav nevienas dzīvojamās mājas, kuras vērtība pārsniedz 100 000 eiro. Tas nozīmē, ka atlaide būtu jāpiemēro lielākai daļai īpašumu," prognozēja Kraps.
 
Jau ziņots, ka TM rosina ar NĪN neaplikt vienīgo mājokli, kura vērtība nepārsniedz 100 000 eiro, pastāstīja Jaunās konservatīvās partijas Saeimas frakcijas vadītāja Juta Strīķe.
 
Strīķe skaidroja, ka TM nākusi klajā ar iniciatīvu, ka, pārskatot kadastrālās vērtības, vienlaikus būtu ieviešams arī minimālais ar nodokli neapliekamais nekustamā īpašuma vērtības apjoms. Patlaban tiek apsvērta iespēja ar nodokli neaplikt tādu īpašumu, kura vērtība nepārsniedz 100 000 eiro un kas ir primārais personas īpašums, kurā tā dzīvo.
 
Vienošanās par šādu piedāvājumu pagaidām nav panākta, atklāja Strīķe.
 
Ideja par NĪN pilnīgu vai daļēju atcelšanu vienīgajam mājoklim ir sena, taču partijas līdz šim nav izšķīrušās tādu atbalstīt. Piemēram, 2013.gadā Saeimā atbalstu neguva deputāta Igora Pimenova (S) priekšlikumu, kas paredzēja noteikt minimālo dzīvojamo platību, kuru neapliktu ar NĪN. 2018.gadā Saeima noraidīja citas opozīcijas partijas "No sirds Latvijai" iesniegto likuma grozījumu projektu, kura mērķis bija iedzīvotājus atbrīvot no nodokļa maksāšanas par vienīgo mājokli.
 
Arī sabiedrības iniciatīvu platformā "ManaBalss.lv" bija iesniegta iniciatīva "Par nekustamā īpašuma nodokļu atcelšanu vienīgajam īpašumam", kas savāca vairāk nekā 26 000 parakstu, kas bija rekordliels parakstītāju daudzums, tomēr deputāti lēmumu par šo iniciatīvu nepieņēma. Sākotnēji iniciatīva ar aptuveni 10 000 parakstiem Saeimā nonāca 2016.gadā, bet vēlāk parakstu skaits tika papildināts.
 
NĪN ieņēmumi pamatā nonāk pašvaldību budžetos. Latvijas Lielo pilsētu asociācijas izpilddirektors Viktors Valainis savulaik ir izteicies, ka NĪN veido ap 14% no visu Latvijas pašvaldību ieņēmumiem, attiecīgi tas noteikti ir vērtējams kā nozīmīga budžeta ieņēmumu daļa.
 
Attēlā: Jēkabpils mērs Aivars Kraps

Atstājiet komentāru