Rit darbs pie projekta ““Ķiermeļu” mantojums. Tradicionālā podniecība Sēlijā 19. un 20. gs.” (FOTO)
- Radio1.lv --
- 28 julijs 2025 --
- 0 Komentāri
Valsts nozīmes kultūras pieminekļa – zemnieku sētas “Ķiermeles” māla lausku depozīta izpēte un dokumentēšana gandrīz jau noslēgusies, portālu Radio1.lv informēja projekta vadītāja Ieva Svarāne.
Depozīts pārsteidzis ar necerēti apjomīgu podniecības darbu bagātību un lausku daudzumu. Valsts Nacionālā vēstures muzeja Arheoloģijas departamenta pētniecei Baibai Dumpei izdevies salikt un apstrādāt 67 trauku fragmentus un formas! Tiem veikta foto fiksācija, apraksti par formām, izgatavošanas tehniku un tehnoloģiju. Cik iespējams, tika izpētīts lausku fizikālais un ķīmiskais sastāvs, veikta arī fragmentu datēšana.
“Ķiermeļu” depozīts sevī glabā podniecības izstrādājumus, kas varētu būt gatavoti no 18. gs. līdz 20. gs. vidum. Šeit atrodami gan atsevišķu podnieku darbi, gan trauki, kas ražoti nelielās podnieku darbnīcās, kuras mūsdienās būtu pielīdzināmas mazām ražotnēm.
Paralēli pētnieciskajam darbam podnieki sēļu amatniecības centrā “Rūme” virpo trauku atdarinājumus, studē formas un rotāšanas paņēmienus. Process nav vienkāršs, daudz nākas eksperimentēt un testēt dažādas tehnikas un tehnoloģisko procesu.
“Ķiermeļu” depozītā ir atrodama liela saimniecībā lietojamo trauku dažādība: dažāda lieluma krūzes, bļodas, puķu podi, piena podi un ķērnes, podi tauku un citu produktu glabāšanai, pat naktspods!
Podnieki – Anda Ozoliņa-Krūmiņa, Anda Svarāne un Uldis Austriņš, katrs izvēlējušies savu trauku grupu, strādā pie to atdarinājumu veidošanas.
Projekta īstenotāji norāda, ka darba vēl daudz, lai visu šo krāšņo un savdabīgo Sēlijas podniecības stāstu varētu pilnībā uzburt un redzēt acu priekšā!
Attēlos: Projekta gaitu ilustrējošas fotogrāfijas.