2022.gada 5. oktobris

Amālija

Laika vērotājs: Šīsdienas laika apstākļi prognozē laiku rudenī

Laika vērotājs: Šīsdienas laika apstākļi prognozē laiku rudenī

Dabas zīmju vērotājs Vilis Bukšs atklājis, ko laikapstākļi 26. jūlijā var liecināt par laiku gaidāmajā rudenī.  Kā savā blogā atklāj Bukšs, šodien ir Annas - Saimnieču diena.

"Senos laikos gan Jēkabi, gan Annas bija kāzu dienas. Jēkabos jaunais saimnieks (dēls) varēja pārņemt mājas valdīšanu, bet Annās pārveda jauno saimnieci. Annas vainagā jābūt tikai maizes augu ziediem, lapām vai vārpām," pastāsta Bukšs.

Ticējumi vēsta, ka, ja Annas dienā līst, tad līs vēl divas nedēļas un rudens būs slapjš, bet ziema sniegaina.

Savukārt, ja diena saulaina, būs sauss rudens.

"Vēl var pļaut zāli sienam. Līdz Annām pļautais arī zem krūma žūst. Ja pēc tam pļauj - pat uz krūma un koka nežūst. Jāapstaigā miežu lauki. Ja mieži metas vaska krāsā - tie jāsteidz pļaut, lai vārpas nenolūst. Ja pēc Annas dienas salīst siens - tas tik un tā nepūst, kaut ūdens pa dakšu kātu tecētu. Ja ap Annām kāpostiem vēl nav galviņu - to nebūs vispār," atklāj Bukšs.

Tāpat Bukšs brīdina, ka nedrīkst pacelt uz ceļa nokritušu sienu, izbirušus graudus un zirņus - lai ziemā lopi neslimotu un putniem kaite nepiemestos. Jēkabos nedrīkst ravēt kartupeļus, jo tad tie kļūst tārpaini un arī Annas dienā vilktie kartupeļi kļūst cirmuļaini.

Vilis Bukšs norāda, ka līdz augusta beigām jāvēro laika apstākļi, lai zinātu kāds būs rudens un ziema.

29. jūlijs. Silta un saulaina diena – būs labs ražas laiks. Lietaina – labība vārpās augs un ražas laiks būs mitrs.

1. augusts. Sauss laiks šajā dienā paredz sausas turpmākās sešas nedēļas. Slapjš – sešas nedēļas ar lietiem. Sauss un saulains 1. augusts – būs sauss rudens. Lietains – būs slapjš rudens. Ja karsts – būs gara ziema.

2. augusts. Lietains laiks – būs maz ugunsgrēku, bet slikts ražas laiks. Kāds laiks 2. augustā, tāds arī 27. septembrī.

7. augusts. Auksts rīts ar rasu paredz aukstu ziemu. Diena lietaina – būs sniegaina ziema. Kāds laiks līdz pusdienām, tāds līdz Ziemassvētkiem. Kāds pēc pusdienām – tāds pēc Ziemassvētkiem.

11. augusts. Ja ap 11. augustu miglaini rīti, augusta beigās būs pirmās salnas. Ja nogatavojusies labība otrreiz sazaļojusi – būs slikts rudens.

12. augusts. Ja vējains un līst – līdz 14. septembrim būs mitrs un vējains.

15. augusts. Kāds 15. augusts (Vasaras Māra) – tāds septembris.

16. augusts. Kāds 16. augusts – tāds oktobris. Ja vējains un auksts vējš – būs stipra ziema. Ja dienvidu vējš – būs sniegaina, bet maiga ziema.

17. augusts. Kāds 17. augusts – tāds novembris. Ja šajā dienā līst, līs visu nedēļu.

18. augusts. Kāds laiks šajā dienā - tāds decembrī.

19. augusts. Kāds 19. augusts – tāds janvāris. Ja diena sausa – būs sauss rudens; ja slapja – rudens būs lietains. Ja diena skaidra – būs stingra ziema.

20. augusts. Ja stārķi gatavojas aizlidot – būs auksts rudens.

21. augusts. Kāds laiks 21. augustā, tāds pēc Ziemassvētkiem un janvārī.

23. augusts. Ja ūdeņi šajā dienā klusi, būs mierīga ziema. Ja diena karsta, vai stiprs lietus – būs garš un mitrs rudens.

25. augusts. Ja lietains, atvasara būs īsa, bet silta un saulaina.

26., 27. augusts. Ja šajā dienā kluss un maigs vējiņš, būs jauks septembris un saulaina atvasara. Ja diena vētraina – būs lietains un nemīlīgs septembris.

29. augusts. Ja lido dzērves – 14. oktobrī būs sniegs. Ja dzērves nesteidzas, ziema būs vēlu.

30. augusts. Ja bērzam pirmajam sāk krist lapas – būs mitrs rudens. Ja ievai – būs sauss rudens.

Foto: Spodra Purviņa

Atstājiet komentāru