2022.gada 2. oktobris

Ilma, Skaidris

Kāds varētu būt jūlijs - Liepu un Siena mēnesis. Laika vērotāja prognozes

Kāds varētu būt jūlijs - Liepu un Siena mēnesis. Laika vērotāja prognozes

Pagājušās ziemas galvenais mēnesis janvāris pagāja viegla līdz mērena sala zīmē. Izņemot dažas dienas, kad mēneša vidū dažviet temperatūra pazeminājās zem mīnus 20 grādu atzīmei. Atkušņi arī neizpalika. Nokrišņu bija daudz un Latvijas austrumos pārsvarā tas bija sniegs. Tas norāda, ka jūlijs varētu būt vasarīgi silts un ar nokrišņiem bagāts. Atbilstoši maija nozīmīgajām dienām (Mokejs, Sidors, Pahoms) kopumā liepu mēnesis būs vasarīgi silts ar dažām karstām dienām, bet bez ilgstoša karstuma. Ja seko 7. janvārim, kas ir pirmā diena pēc Zvaigznes dienas (6. janvāris), tad vasara sausāka un saulaināka būs pēc vecās Pēterdienas, tas ir, pēc 12. jūlija, savā blogā prognozē laika vērotājs no Viļakas Vilis Bukšs.

Jūlija sākumā nokrišņi īslaicīgi, dažviet pērkona negaisi. Temperatūra pēcpusdienās ap plus 22, plus 27 grādi. Pēc Liepzieda dienas (4. jūlijs) laiks mainīsies uz siltu, reizēm pat karstu vasaru, kad temperatūra tuvosies plus 30 grādiem. Šajā laikā iespējami arī stipri pērkona negaisi. Pēc Vecajiem Pēteriem (12. jūlijs) pārsvarā sauss un karsts. Temperatūra dienas laikā ap plus 25, plus 30. Nokrišņu maz.

Mēneša vidū laika apstākļi mainīgi un jūlija otrajā pusē vairāk īslaicīgu nokrišņu un nereti arī pērkona negaisi. Temperatūra dienas laikā ap plus 20, 25 grādi. Laikā ap Jēkabiem (25. jūlijs) laika apstākļi nepastāvīgi. Saule mīsies ar mākoņiem, īslaicīgs lietus, vietām pērkons ducinās. Temperatūra šajā laikā ap plus 18, plus 23 grādi. Vēlāk, mēneša beigās, pārsvarā sauss, saulains, vasarīgi silts un daždien arī karsts. Temperatūra dienas laikā ap plus 24, plus 29 grādi un iespējams arī vairāk.

Kopumā jūlijs drusciņ siltāks kā parasti, bet nokrišņu sadalījums nevienmērīgs. Līdzīgi kā iepriekšējos mēnešos, tā arī jūlijā, dažviet lietusgāžu ūdens vairāk kā parasti, savukārt citur ūdens trūkums.

Ticējumi. Laika zīmes. Jūlijs (Liepas, Siena mēnesis)

1. jūlijs - Imanta diena. Laiks, kad debesīs mirgo sudrabainie (dimanta) mākoņi. Šogad sudrabainie mākoņi novērojami kopš jūnija vidus.

Ticējumi. Ja 1. jūlijs lietains, būs vēla ziema. Ja Imanta diena saulaina un karsta, būs agra ziema.

2. jūlijā Laidene jeb viena no Vasaras (Mazajām) Mārām. Laidenē beidzas ziedu laiks, tāpēc arī tautas dziesma skan: Ai Jānīti, ziedainīti, Pēterīti, lapainīti, Laidainīte, nabadzīte, Visu ziedu lasītāja.

Ticējumi. Ja Laidene saulaina, būs labs gads. Ja līst, tad ar lielākiem vai mazākiem pārtraukumiem, bet līst vēl 40 dienas.

4. jūlijā Bišu un Liepas diena. Diena, kad ievāca pirmo vasaras medu un bites “palaida” liepās. Sākas liepzieds un vasaras medus laiks.

Ticējumi. Ja saulaina diena, būs daudz zāļu medus. Ja līst, būs daudz baltā medus. Ja bites kļūst niknas, tas uz ilgstošu sausumu.

Vecie Jāņi 7. jūlijā. Beidzas Zāļu dienas un sākas siena laiks. Šajā dienā savāktajām pļavu zālēm īpašs dziedinošs spēks. Dziedinoša ir 7. jūlija rīta rasa un visi avotu, strautu un aku ūdeņi.

Ticējumi. Ja lietaina diena, būs slikts siena un ražas novākšanas laiks.

10. jūlijā Septiņu brāļu diena.

Ticējumi. Ja ielīst, līst septiņas nedēļas. Vasara būs lietaina līdz Annai (26. jūlijs( un mitra līdz atvasarai.

Vecie Pēteri 12. jūlijā. Laiks, kad vasara nobirdina pirmo asaru un no koka norauj pirmo lapu. Pienāks augusts un noraus divas. Šajā dienā lakstīgala beidz dziedāt un dzeguze kūkot.

Ticējumi. Ja diena skaidra, būs bagāts gads un labas ražas. Zeltains rīts - būs jauks siena laiks.

20. jūlijā Elijāss (pēc vecā stila - 2. augustā). Pērkonam veltīta diena. Ja diena lietaina, būs maz ugunsgrēku, bet daudz ūdens. Ja uz šo laiku nogatavojušās mellenes, tad arī rudzi nobrieduši.

Ticējumi. Kurš šajās dienās bāžot šķūnī vai metot kaudzē sienu, to nosperšot Pērkons.

Jēkabi (25. jūlijs) jeb Saimnieku diena, ir jūlija galvenie svētki. Ap Jēkabiem sākās labības pļauja un Jēkabdienā varēja likt galdā pirmo jaunās maizes cepienu. Ja ne maizi, tad vismaz jauno rudzu biezputru. No šīs dienas arī jaunos kartupeļus un ābolus drīkst baudīt.

Ticējumi. Ja rītā rasa un migla, atlikusī vasara būs sausa un karsta. Ja Jēkabos ap sauli mazi mākonīši – būs sniegiem bagāta ziema. Ja silta un gaiša Jēkaba diena – būs auksti Ziemassvētki.

26. jūlijā ir Annas – Saimnieču diena. Senos laikos gan Jēkabi, gan Annas bija kāzu dienas. Jēkabos jaunais saimnieks (dēls) varēja pārņemt mājas valdīšanu, bet Annās pārveda jauno saimnieci. Annas vainagā jābūt tikai maizes augu ziediem, lapām vai vārpām.

Ticējumi. Ja Annas dienā līst – līs vēl divas nedēļas un rudens būs slapjš un ziema sniegaina. Ja diena saulaina, būs sauss rudens.

Atstājiet komentāru