2020.gada 4. decembris

Baiba, Barba, Barbara

FOTOSTĀSTS: Aknīstē, Jaunās ielas galā - atklāts piemiņas akmens holokaustā bojāgājušajiem ebrejiem

Saulainajā, rudenīgajā 25.oktobra pēcpusdienā Aknīstē,  Jaunās ielas galā, kalna pakājē tika atklāts piemiņas akmens holokaustā bojāgājušajiem Aknīstes ebrejiem  (akmeņkaļi Arturs Zeiļa un Oskars Paurs (Rēzekne)). Atklāšanas pasākums noritēja klātesot Izraēlas vēstniecei Latvijā Orli Gilai,  Aknīstes ebreju pēctečiem, Rīgas ebreju kopienai un Aknīstes ev.lut.draudzes vikāram Atim Bambānam, kā arī Aknīstes novada pašvaldības pārstāvjiem, novada  iedzīvotājiem un viesiem. Šeit, vietējo ebreju masu nošaušanas vietā, 1941. gada 18. jūlijā šeit tika nošauti vairāk nekā 150 cilvēki. Piemiņas akmens ir Aknīstes pašvaldības, novadpētniecības muzeja, luterāņu baznīcas kopīgo pūliņu rezultāts. Muzeja “Ebreji Latvijā” direktors Iļja Ļenskis, kurš arī bija klāt atklāšanā, sacīja, ka Latvijā ir 60 holokausta upuru piemiņas akmeņi. “Un katrs no tiem ir stāsts. Akmeņi klusē, runā cilvēki. Mūsu sabiedrība ieguvusi spēju runāt, iet uz priekšu un attīstās,” uzsvēra Ļenskis.

Aknīstes novadpētniecības muzeja vadītāja Līga Jaujeniece sacīja, ka visi zina ceļa zīmes, kas vēsta par pagriezieniem vai apdzīvotām vietām: “Tās palīdz šoferiem veiksmīgi nokļūt mājās, sievas sagaida savus vīrus, bērni – tēvus. 

Piemiņas zīmes vēlos salīdzināt ar ceļa zīmēm – tās neļauj sabiedrībai zaudēt atmiņu un iet bojā.

Aknīstē kopš  XIX gadsimta vidus dzīvojuši ebreji, viņu bija daudz Pirmās republikas gados (1920. gadā – 194 cilvēki jeb 75% iedzīvotāju, 1935. gadā – 199 cilvēki jeb 42% iedzīvotāju - L.V.). Latviešu un ebreju bērni kopā spēlējas, pieaugušie kopā strādāja. Visi dzīvoja draudzīgi, Bet pēc tam notika traģēdija…”

Nošautie ebreji tika pārbedīti vēl 50. gados, bet piemiņas zīme atklāta tikai tagad. “Žēl, ka mans vectēvs līdz tam nenodzīvoja,” ar asarām acīs sacīja Jevgeņijs Levins, Mozus Berkoviča mazdēls. Aknīstē dzimušais Mozus Berkovičs holokaustā zaudēja 19 radiniekus. Viņš pats palika dzīvs un daudzus gadus vēlāk emigrēja uz ASV.

Avots: akniste.lv

Atstājiet komentāru