2022.gada 17. augusts

Oļegs, Vineta

Boķa lieta: grūtības sagādā cietušo un liecinieku nogādāšana tiesā

Boķa lieta: grūtības sagādā cietušo un liecinieku nogādāšana tiesā

Zemgales rajona tiesa Jēkabpilī nākammēnes turpinās skatīt krimināllietu, kurā apsūdzība uzrādīta bijušajam bērnunama "Līkumi" (tagad ģimenes atbalsta centrs "Saulstari") vadītājam Jurim Boķim, informēja Zemgales rajona tiesas priekšsēdētājas palīdze Gunta Sprudzāne.

Tiesā informēja, ka lietas izskatīšana nozīmēta 5.oktobrī plkst.10. Šajā dienā uz tiesu tiks aicināti divi cietušie, kuriem par neattaisnotu neierašanos piemērota procesuālā sankcija - piespiedu atvešana, kā arī vairāk nekā 20 liecinieki, no kuriem lielai daļai par neattaisnotu neierašanos arī ir noteikta piespiedu atvešana.

Uz pēdējo tiesas sēdi tika aicināti divi cietušie un 14 liecinieki, bet ieradās tikai divi liecinieki, un tie tika nopratināti.

Sprudzāne norādīja, ka pašlaik lietā notiek tiesas izmeklēšana, ir nopratināts vairums cietušo, divus no cietušajiem nav izdevies nopratināt, jo nav zināma viņu atrašanās vieta.

Vairumam no lieciniekiem tika piemērota procesuālā sankcija - piespiedu atvešana, taču neviens no lēmumiem uz pēdējo sēdi netika izpildīts.

au ziņots, ka Boķim apsūdzība uzrādīta par desmit noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu, kad apsūdzētais, būdams valsts amatpersona, pret bērnunama audzēkņiem veicis dažādas darbības, pārsniedzot amatpersonai ar likumu piešķirto tiesību un pilnvaru robežas. Tāpat viņš apsūdzēts par divām epizodēm amatpersonas bezdarbībā un par vienu epizodi, kad viņš kādu jaunieti piespiedis veikt abortu.

Lietu pirms nodošanas prokuratūrai kriminālvajāšanai izmeklēja Valsts policija (VP), kas vēstīja, ka inkriminētie noziegumi paveikti laikā no 2009. līdz 2015.gadam un lietā par cietušajiem atzīti desmit bērni.

Lieta par iespējamo vardarbību ierosināta jau 2015.gadā un sākotnēji to izmeklēja VP Jēkabpils iecirknī, bet uzraudzību nodrošināja Jēkabpils rajona prokuratūra. Taču lietā tika pieļauta nepamatota novilcināšana, tāpēc tā nodota VP Zemgales reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas birojam.

No 2018.gada 11.janvāra saistībā ar kriminālprocesu Boķim aizliegts ieņemt amatu.

2015.gadā Tiesībsarga birojs bija sagatavojis Ģenerālprokuratūrai plašu materiālu par pārkāpumiem bērnunamā "Līkumi". Sagatavotā informācija pārsvarā atklāj darbinieku psihoemocionālu un fizisku vardarbību pret bērniem, sacīja tiesībsargs Juris Jansons, uzsverot, ka tam ir konkrēti pierādījumi. Ir fiksēti arī gadījumi, kad bērni paši vērsušies drošības iestādēs, tomēr uzsāktie procesi priekšlaikus izbeigti.

Materiāls tapis sadarbībā ar LETA

Atstājiet komentāru