2024.gada 23. maijs

Leokādija, Leontīne, Ligija, Lonija

Latvenergo pie Pļaviņām pirmo reizi ierīkojis tiešraidi no mākslīgās zivju nārsta ligzdas (VIDEO)

  • 07 maijs 2020 --

"Mēs pirmo reizi esam izveidojuši zemūdens tiešraidi no mākslīgās zivju nārsta ligzdas. Vieta, kur atrodas ligzda un kamera, ir pie Pļaviņām," informē "Latvenergo" preses sekretāre Ivita Bidere.

Pirms desmit gadiem AS "Latvenergo" darbinieku – vides entuziastu grupa aizsāka vides projektu – mākslīgo zivju nārsta ligzdu izgatavošanu un ievietošana Daugavā. Projekta mērķis: veicinot zivju dabiskā nārsta iespējas, parādīt, ka ilgtspējīga enerģijas ražošana var līdzāspastāvēt ar bioloģisko daudzveidību. Viens no hidroenerģijas ražošanas blakusefektiem ir ūdens līmeņa svārstības. Lai šī efekta negatīvo ietekmi uz ūdenskrātuves ekosistēmu mazinātu un veicinātu dabisko zivju krājumu saglabāšanu un atražošanu, ūdenskrātuvē tiek ievietotas no egļu zariem veidotas mākslīgās zivju nārsta ligzdas. Pēc konsultācijām ar zinātniekiem un sadarbībā ar biedrību “Mēs zivīm” 2011. gadā pirmo reizi Daugavā pie Ikšķiles un Kaibalas ievietoja 200 mākslīgās zivju nārsta ligzdas. Desmit gadu laikā projekts ir pulcējis arvien kuplāku interesentu loku. Par industrijas un dabas līdzāspastāvēšanas iespējām un veidiem sekmīgai sinerģijai, pieaicinot ihtiologus, hidrobiologus, ir stāstīts Dabas koncertzāles darbnīcās 2018. gadā.

Mākslīgās zivju nārsta ligzdas izgatavo cirsmā no mežistrādes pārpalikumiem - egļu zariem.

Ligzdu gatavošanā izmanto dažādus līdz 70 cm garus egļu zarus, kurus liek citu virs cita pretējos virzienos un pēc tam pa vidu ar metāla stiepli sasien, augšā un apakšā veidojot cilpas.

Izgatavotās ligzdas izvieto iepriekš izpētītā upes posmā, kur zivis vislabprātāk nārsto. Šajās vietās ligzdas vairākās rindās vairāku simtu metru garumā un dažādos dziļumos iegremdē upes ūdens zonā, tādējādi nodrošinot, ka ikri nepaliek bez ūdens un saulē neizžūst. Lai ligzda stabili turētos ūdenī, tai cilpā zem ligzdas šņorē pievieno atsvaru, bet cilpai virs ligzdas pievieno pludiņu (tukša plastmasas pudele, kanna u.c.). Uz pludiņa uzraksta nosaukumu „Zivju ligzdas”, lai ikvienam, kurš upē redz šo marķējumu, ir nepārprotama informācija par izvietotajiem priekšmetiem.

Atstājiet komentāru