2024.gada 19. maijs

Lita, Sibilla, Teika

"Latvenergo" sācis gatavošanos Pļaviņu HES rezerves pārgāznes būvniecībai

"Latvenergo" sācis gatavošanos Pļaviņu HES rezerves pārgāznes būvniecībai

AS "Latvenergo" uzsācis gatavošanos Pļaviņu hidroelektrostacijas (HES) rezerves pārgāznes būvniecībai Aizkrauklē, liecina uzņēmuma publiskotā informācija.

Rezerves pārgāznes izbūve palielinās Pļaviņu HES drošumu un ir sabiedrības un valsts enerģētiskās drošības projekts.

"Latvenergo" norāda, ka Pļaviņu HES ir sava maksimālā ūdens caurlaides robeža, bet Daugavas ūdens pietecei ir potenciāls to pārspēt, tāpēc viens no topošās rezerves pārgāznes uzdevumiem ir nodrošināt Pļaviņu HES papildu ūdens caurlaidības spēju vismaz 4000 kubikmetru sekundē ar iespējami augstāko uzstādījuma līmeni.

Tāpat ir būtiski samazināt Pļaviņu HES aizsprosta pārrāvuma risku iespējamās avārijas situācijās un nodrošināt palu ūdens novadīšanu, lai novērstu nepieciešamību tos pārvadīt pāri Pļaviņu HES būvei, radot tai papildu slodzi un nevēlamas vibrācijas.

Atbilstoši ietekmes uz vidi novērtējumam, Aizkrauklē blakus Pļaviņu HES ir izvēlēta labākā rezerves pārgāznes vieta. Tāpat ir izstrādāts skiču projekts, veiktas apjomīgas izpētes un norit darbs ar būvprojekta izstrādi. Šajā gadā plānots atsākt rezerves pārgāznes projektēšanu, aktualizējot un papildinot izstrādāto dokumentāciju, lai 2026.gadā varētu uzsākt pirmos būvdarbus, bet projektu pilnībā pabeigt plānots 2030.gadā.

Projekta izveidē "Latvenergo" ir sadarbība ar Aizkraukles novada pašvaldību, kas pēc projekta īstenošanas redz ieguvumus pilsētvidei, tostarp sakārtotu ainavu pilsētai un apkārtnes iedzīvotājiem.

Būvniecība notiks gan Aizkraukles pašvaldībai piederošajās zemēs, gan "Latvenergo" piederošajos īpašumos. Lai sagatavotu būvlaukumu, un, ņemot vērā, ka abos valdījumos bez likumiskām izmantošanas tiesībām izveidoti mazdārziņi, 2024.gads ir pārejas periods dārzkopības apturēšanai projekta teritorijā.

Izprotot un nākot pretim nedaudzajiem dārziņu izmantotājiem, darbības pārtraukšana paredzēta pēc sezonas rudenī, novācot visu ražu un radot iespēju sezonas laikā pārcelt vajadzīgos stādījumus un esošās pagaidu būves uz jaunām pašvaldības ierādītām vietām, pauž "Latvenergo" pārstāvji.

Pašvaldība savus nomniekus par šiem nosacījumiem informēs, savukārt "Latvenergo" pie dārziņiem "Nokalnos" izvietojusi informatīvus paziņojumus. Tomēr gadījumā, ja līdz oktobra beigām dārziņu izmantotājiem vēl būs aktuāli ražas jautājumi, individuāli būs iespējams vienoties par izaudzētā novākšanas laika atlikšanu.

Foto: Latvenergo.lv

Atstājiet komentāru