2020.gada 3. augusts

Augusts

Zināms, kādam pārvietošanās veidam priekšroku dod Jēkabpils iedzīvotāji

Zināms, kādam pārvietošanās veidam priekšroku dod Jēkabpils iedzīvotāji

Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju jeb 49% ikdienā pārvietojas ar privāto automašīnu, Jēkabpilī tie ir 52 % iedzīvotāju. Automašīnas ir viens no galvenajiem ogļskābās gāzes piesārņojuma avotiem pilsētās, liecina pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pasūtījuma tapušais "Norstat" pētījums. Pēc VARAM paustā, pētījumā noskaidrots, ka Latvijas iedzīvotāji galvenokārt izvēlas pārvietoties ar privāto automobili, nevis videi draudzīgiem pārvietošanās veidiem. Dati rāda, ka ar kājām ikdienā pārvietojas 26% Latvijas iedzīvotāju, ar sabiedrisko transportu pārvietojas 19% iedzīvotāju, un tikai 5% ikdienā kā transporta līdzekli izmanto velosipēdu.

Turpretī 1% iedzīvotāju izmanto citu pārvietošanās līdzekli, norādot uz elektroskūteriem un citiem transportlīdzekļiem. 

Aptauja atklāj, ka aktīvākie privātā auto izmantotāji ir vīrieši ar augstu ienākumu līmeni un Zemgales reģiona iedzīvotāji, taču automašīnas vēl aizvien ir dominējošais transporta veids arī pilsētu vidē.

Lielajās pilsētās - Ventspilī, Liepājā, Jūrmalā, Jelgavā, Valmierā, Jēkabpilī, Rēzeknē un Daugavpilī - 52% aptaujāto ikdienā pārvietojas ar automašīnu, 29% respondentu - ar kājām, 14% iedzīvotāju izmanto sabiedrisko transportu, savukārt tikai 3% aptaujāto kā transporta līdzekli izmanto velosipēdu.

Statistikas dati liecina, ka Rīgā situācija ir līdzīga. Visvairāk iedzīvotāju pārvietojas ar privāto automašīnu - 35%, savukārt 33% izmanto sabiedrisko transportu. 24% Rīgas iedzīvotāju pārvietojas ar kājām, savukārt 7% pārvietojas ar velosipēdu, kas, salīdzinot ar citām lielajām pilsētām, ir augstāks rādītājs.

Lai veicinātu videi draudzīgu pārvietošanās veidu popularitāti mūsdienu viedajās pilsētās, Eiropā jau kopš 2002.gada norit Eiropas Mobilitātes nedēļa. Šogad, kā ierasts, Eiropas Mobilitātes nedēļa norisināsies no 16.septembra līdz 22.septembrim ar tēmu "droša pārvietošanās ar kājām un velosipēdu".

VARAM aicina pašvaldības, uzņēmumus, nevalstiskās organizācijas un skolas veicināt videi draudzīgu pārvietošanās veidu izmantošanu un reģistrēt savus labās prakses piemērus vietnē "www.mobilityweek.eu", kā arī aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju piedalīties pasākumos un arī ikdienā pievērsties "zaļu" pārvietošanās veidu izmantošanai.

Materiāls tapis sadarbībā ar LETA

Atstājiet komentāru