2021.gada 20. aprīlis

Mirta, Ziedīte

Jēkabpils Radio1 ziņas 2021.gada 8.martā

Jēkabpils Radio1 ziņas 2021.gada 8.martā

Radio1 ziņas pulksten 9.00-10.00-12.00
Radio1 ziņās klausieties: Plānu izdalīt 220 miljonus eiro būvobjektiem apšauba kā politiski motivētu; Jēkabpilī šodien sākas skolēnu pieteikšanās darbam vasarā; un Kad beidzot atgriezīsies pavasaris?

Radio1 ziņas pulksten 13.00-14.00-15.00
Radio1 ziņās klausieties : Rosinās nākamajā mācību gadā 12.klasēm svešvalodās eksāmenus rīkot pavasara brīvlaikā ; Daugavā pie Zeļķiem saglabājas augsts ūdens līmenis, situācija mierīga ; un Jēkabpilī šodien norisinās akcija « Sievietes spogulī ».

Radio1 ziņas pulksten 17.00-18.00
Radio1 ziņās klausieties :Samazinājies vidējais cenu patēriņa līmenis; Noskaidrota iespējamā vainīgā persona lielgabala demontāžā; un Marta nogalē notiks pāreja uz vasaras laiku. 

Radio1 ziņas pulksten 9.00-10.00-12.00
Radio1 ziņās klausieties: Plānu izdalīt 220 miljonus eiro būvobjektiem apšauba kā politiski motivētu; Jēkabpilī šodien sākas skolēnu pieteikšanās darbam vasarā; un Kad beidzot atgriezīsies pavasaris?

Politiķi no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem nolēmuši atvēlēt papildu 220 miljonus eiro, lai sildītu ekonomiku ar ceļu un ēku būvniecību, taču Fiskālās disciplīnas padome pieļauj, ka šis ir politiski motivēts lēmums, jo būvniecības nozare Covid-19 krīzē cietusi vismazāk.  Politiķi noliedz, ka ideja par ekonomikas sildīšanu caur būvniecību būtu nākusi pēkšņi, par ekonomikas sildīšanu runāts jau no rudens. Tikmēr aizkulisēs tā tiek dēvēta par naudu, kurai ne tikai jāsilda ekonomika, bet arī jālīdzsvaro koalīcija.
 
Reaģējot uz pirmās instances tiesas spriedumu, valsts policija sākusi kriminālprocesu par iespējamu dokumentu viltošanu, kas saistīta ar 2013. gadā Zolitūdē sagruvušā lielveikala Maxima celtniecību. Pirmstiesas izmeklēšanas gaitā tiks vērtēta visu iespējamo personu, arī "Vikom industry" darbinieku saistība ar dokumentu, kas saistīti ar objekta celtniecību, viltošanu.Patlaban kriminālprocess nav sākts pret konkrētu personu. Lietā turpinās pirmstiesas izmeklēšana.

Jau ziņots, ka 2013. gada 21. novembrī, Zolitūdē sabrūkot lielveikalam "Maxima", dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus.

Lielbritānijas valdība apsver uz ilgāku laiku atvieglot muitas kontroli pārtikas precēm, zālēm un citām svarīgu preču kategorijām, kas nāk no Eiropas Savienības. Šāds solis varētu tikt sperts, jo amatpersonas Londonā baidās, ka pilnvērtīgas muitas pārbaudes var radīt būtisku kavēšanos un novest pie jūtama pārtikas trūkuma lielveikalos. 

Jau ziņots, ka līdzšinējais plāns paredz, ka no 1. aprīļa Lielbritānijas muitnieki sāktu pārbaudīt gaļu, pienu, medu un citus dzīvnieku izcelsmes produktus, bet no 1. jūlija visiem uzņēmumiem, kuri ieved preces no Eiropas Savienības, būs jāaizpilda pilna muitas deklarācija. Taču iespējams paredzētā kārtība var tikt mainīta.

Turpinām ziņas

Jēkabpils pilsētas pašvaldība arī šovasar organizēs darbu skolēniem vasarā. Šodien un rīt  Jēkabpils domes mājaslapā jekabpils.lv būs pieejama nodarbinātības pasākuma pieteikuma anketa un pieteikšanās noteikumi. Skolēna pieteikuma anketa jāaizpilda elektroniski pašvaldības mājas lapā norādītajā saitē, kas šodien un rīt būs aktīva no pulksten trijiem dienā līdz sešiem vakarā. 

Jēkabpils kultūras pārvalde ar devīzi “Laiks ziedēt!” informē, ka teritorija pie Krustpils kultūras nama ir izrotāta ar pavasara ziedu instalācijām. Dekori izvietoti, sagaidot pavasari un 8.martu – starptautisko sieviešu dienu. Jēkabpils kultūras pāarvalde aicina jēkabpiliešus šodien gaidīt pavasari kopā, jo visas dienas garumā, līdz pat pulksten deviņiem vakarā, pie Krustpils kultūras nama skanēs romantiska mūzika. Savukārt portālā radio1.lv sadaļā Redakcijas sleja var aplūkot pie Krustpils kultūras nama saplaukušo ziedu foto.

Šodien daudzviet pasaulē atzīmē 8.martu – Starptautisko sieviešu dienu. Rietumvalstīs šie svētki netiek saistīti ne ar padomju režīma glorifikāciju, ne arī mīlestības apliecinājumiem. Sieviešu kustība, pēc kuras ierosmes Sieviešu diena kļuva par svētku dienu, sākās 18.gadsimtā Ziemeļeiropā un Francijā. Cīņa bija par sieviešu līdztiesību ar vīriešiem saimnieciskajā, sabiedriski politiskajā un kultūras dzīvē. 1910.gadā Starptautiskajā sieviešu konferencē Kopenhāgenā Klāra Cetkina izteica piedāvājumu svinēt Starptautisko sieviešu dienu 8.martā, kas izskanēja kā aicinājums visām pasaules sievietēm iesaistīties cīņā par līdztiesību. 

Un vēl

Sākot ar šīs nedēļas vidu, Latvijā vairāk snigs un līs, gaiss kļūs siltāks, liecina sinoptiķu prognozes. Naktī uz otrdienu, izklīstot mākoņiem un iestājoties bezvējam, gaisa temperatūra daudzviet noslīdēs līdz -12..-17 grādiem. Iespējams, vēl arī naktī uz ceturtdienu gaisa temperatūra vietām būs zemāka par -10 grādiem. Nedēļas otrajā pusē gaiss iesils līdz +2..+7 grādiem. Pateicoties mākoņiem un brāzmainam dienvidrietumu vējam, arī naktīs gaisa temperatūra, iespējams, saglabāsies virs nulles. Teju katru diennakti gaidāmi nokrišņi, vairāk snigs un līs no nedēļas vidus. Iespējama stipra snigšana, bet sagaidāms, ka nedēļas beigās valsts lielākajā daļā sniegs būs nokusis.

Radio1 ziņas pulksten 13.00-14.00-15.00
Radio1 ziņās klausieties : Rosinās nākamajā mācību gadā 12.klasēm svešvalodās eksāmenus rīkot pavasara brīvlaikā ; Daugavā pie Zeļķiem saglabājas augsts ūdens līmenis, situācija mierīga ; un Jēkabpilī šodien norisinās akcija « Sievietes spogulī ».

Svētdien Latvijā reģistrēti 194 jauni saslimšanas ar Covid-19 gadījumi un saņemta informācija par četru ar Covid-19 sasirgušu personu nāvi. Svētdien Latvijā veikti 3 tūkstoši 214 Covid-19 testi, līdz ar to pozitīvo gadījumu īpatsvars pret testētajiem bijis 6%. Latvijā reģistrēto Covid-19 gadījumu skaits līdz šim sasniedzis 90 tūkstoši 525, bet mirušo Covid-19 pacientu skaits – tūkstoš 699 jeb 1,87% no visiem, kuriem apstiprināta saslimšana ar Covid-19. Divu nedēļu kumulatīvais saslimstības rādītājs uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju samazinājies līdz 457,7. Aģentūras LETA aprēķini liecina, ka pēdējo divu nedēļu laikā saslimšana ar Covid-19 Latvijā apstiprināta 8732 personām.

Tā kā svešvalodu centralizēto eksāmenu norisei nepieciešamas vairākas dienas un tajos piedalās liels pedagogu skaits, lai netiktu traucēts pārējo izglītojamo mācību process, Izglītības un zinātnes ministrija rosinās nākamajā mācību gadā 12.klasēm svešvalodās eksāmenus rīkot pavasara brīvlaikā. 12.klases izglītojamiem pavasara brīvlaiks nākamgad ir noteikts pēc svešvalodu eksāmenu norises - no 21.. līdz  25.martam. Nosakot svešvalodu eksāmenu norisi 2022.gada martā, vienlaikus tiek samazināta 12.klašu izglītojamo slodze valsts pārbaudījumu laikā maija beigās un jūnijā.

Šogad par godu Zemessardzes 30.gadadienai aizsardzības nozare plāno organizēt vairākus svinīgos pasākumus visā Latvijā, ja to pieļaus epidemioloģiskās drošības situācija. Lai apliecinātu piederību tautai un visai Latvijai, Zemessardze savu gadadienu ik gadu svin citā reģionā. 30.gadadienas svinīgais pasākums ar Zemessardzes vienību militāro parādi 21.augustā notiks Jelgavā. Šogad 23.augustā Zemessardzei aprit 30.gadadiena. 

Turpinām ziņas

Kopš palu maksimuma, kas lielākajā daļā upju bija februāra beigās vai marta sākumā, ūdens līmenis galvenokārt ir ievērojami pazeminājies, bet Aiviekstē pie Lubānas un Daugavā pie Zeļķiem tas saglabājas augsts, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati. Krustpils novada Vides un civilās aizsardzības dienesta vadītājs Ilmārs Luksts sarunā ar Radio1 informēja, ka situācija Daugavā joprojām mierīga, ūdens līmenis tuvākajās Daugavas ūdens līmeņa novērojumu stacijās nedaudz krītas. Pa Daugavu peld vižņu paliekas, tās sastājas pie Sakas salas. Viņš prognozē, kamēr ārā būs gaisa temperatūra mīnusgrādos, straujas situācijas izmaiņas nav gaidāmas. Ūdens līmenis pie Zeļķu tilta patlaban ir 5.83 metri, kas ir nedaudz zemāks par palieņu applūšanas līmeni.

Jēkabpils Izglītības pārvalde Radio1 informēja, ka šodien, 8. martā notiks nākamā “Maxima” skolēnu dāvanu karšu vai kuponu papildināšana par laika periodu no 8. februāra līdz 5. martam. Lai pārbaudītu atlikuma summu kartē, jāvēršas “Maxima” infocentrā vai kasē. Jēkabpils izglītības pārvalde vērš uzmanību, ka ar dāvanu karti vai kuponu nevarēs iegādāties nepārtikas preces, alkoholu, tabakas izstrādājumus, kafiju, gāzētos dzērienus un enerģijas dzērienus. Ja reizē ar pārtikas precēm pie kases tiks paņemts iepirkuma maisiņš, arī to ar karti iegādāties nevarēs.

Jau ziņots, ka no 24. februāra  uzsākta dāvanu karšu vai kuponu izsniegšana pārtikas preču iegādei Jēkabpils pašvaldības izglītības iestāžu skolēniem   un pirmsskolas izglītības iestāžu bērniem. 

Nākamnedēļ, 17.martā sāksies kandidātu sarakstu iesniegšana pašvaldību vēlēšanām, kas ilgs līdz 6.aprīlim.  Jēkabpils novada pašvaldības vēlēšanu komisija informē, ka deputātu kandidātu sarakstus pieņems  pilsētas domes ēkā komisijas darba laikā, politiskajam spēkam iepriekš piesakoties pie komisijas priekšsēdētājas pa tālruni vai ar epasta starpniecību. Deputātu kandidātu sarakstus varēs iesniegt reģistrētas politiskās partijas, reģistrētu politisko partiju reģistrētas apvienības, kā arī divas vai vairākas reģistrētas politiskās partijas, kuras nav apvienojušās reģistrētā politisko partiju apvienībā.

Jau ziņots, ka 5.jūnija pašvaldību vēlēšanās sešās valstspilsētās un 35 novados būs jāievēlē kopumā 683 deputāti. Divās valstspilsētās būs jāievēlē 13 deputāti, 22 pašvaldību domēs – 15 deputāti, 16 novadu domēs – 19 deputāti, tajā skaitā arī Jēkabpils novadā, bet vienā novadā – 23 deputāti.

Un vēl

Starptautiskajā sieviešu dienā, 8. martā, Jēkabpilī parādījušies spoguļi, kas izsaka komplimentus. Akcija “Sieviete spogulī” ir sveiciens visām Jēkabpilietēm Starptautiskajā sieviešu dienā. Dodoties pastaigā, pievērsiet uzmanību spoguļiem, kas izvietoti pilsētā. Spoguļus atrodas pie Jēkabpils Tautas nama;  Mežaparkā; Kena parkā; Skvērā pie Rīgas ielas 150; Pie Krustpils pils strūklakas; Krustpils saliņā; pie Zaļā tirdziņa. Kā arī 8. martā, visas dienas garumā, līdz pat plkst. 21.00, pie Jēkabpils Tautas nama, Kena parka estrādē un pie Krustpils kultūras nama tiks atskaņota īpaši šai dienai sagatavota mūzika.

Radio1 ziņas pulksten 17.00-18.00
Radio1 ziņās klausieties :Samazinājies vidējais cenu patēriņa līmenis; Noskaidrota iespējamā vainīgā persona lielgabala demontāžā; un Marta nogalē notiks pāreja uz vasaras laiku. 

2021. gada februārī, salīdzinot ar 2020. gada februāri, vidējais patēriņa cenu līmenis samazinājās par 0,2%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati. Precēm cenas samazinājās par 0,7%, bet pakalpojumiem palielinājās par 0,9%. Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2021. gada februārī, salīdzinot ar 2020. gada februāri, bija cenu kritumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, apģērbam un apaviem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, kā arī cenu pieaugumam ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem un veselības aprūpei. 

Klātienes mācību neatsākšana līdz mācību gada beigām radīs ilgstošas sekas izglītības kvalitātē, uzskata Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība vadītāja Inga Vanaga. Viņa norāda, ka pedagogi nav iepriecināti par attālināto mācību procesa organizēšanu līdz mācību gada beigām, taču pilnībā piekrīt, ka sabiedrības veselība ir pirmajā vietā. Tomēr arodbiedrība turpina pārmest politikas veidotājiem par vakcīnu jautājumu. Kā uzsvēra Vanaga, ja pedagogi būtu vakcinēti savlaicīgāk, iespējams, varētu panākt lielāku to pedagogu skaitu, kuri drīkst droši klātienē atsākt mācīšanas procesu. 

Leģionāru piemiņas pasākumu rīkotāji un viņu pretinieki epidemioloģiskās situācijas dēļ atsaukuši pašvaldībā iesniegtos 16. marta pasākumu pieteikumus. Tradicionāli bija pieteikts "Daugavas vanagu" gājiens uz Brīvības pieminekli, kā arī bija pieteikta Latvijas antinacistiskās komitejas sapulce. Ierasti arī Nacionālā apvienība šai dienā organizē gājienu no Rīgas Svētā Jāņa baznīcas līdz Brīvības piemineklim. Politiskais spēks vēl meklē risinājumus, kā paust pateicību leģionāriem atbilstoši tā brīža ierobežojumiem.

Jau ziņots, ka 16. marts jeb Leģionāru piemiņas diena ir neoficiāla piemiņas diena, kad latviešu leģiona veterāni un citi cilvēki piemin valsts iedzīvotājus, kuri cīnījās Vācijas bruņotajos spēkos latviešu leģiona sastāvā. Daļa cilvēku uzskata, ka šie cilvēki cerējuši cīnīties par neatkarīgu Latviju, citi — ka viņi bijuši fašistu līdzskrējēji, bet vēl citi — ka kara laika apstākļu upuri, kuri pret savu gribu nonākuši frontē.

Turpinām ziņas

Veicot izmeklēšanu kriminālprocesā par piemiņas zīmes – lielgabala demontāžu Jēkabpilī, ir noskaidrota iespējamā vainīgā persona, taču pagaidām policija neatklāj šīs personas vārdu. Policijā turpinās faktisko notikušā apstākļu noskaidrošana. Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes vecākā speciāliste Dace Kalniņa informē, ka veicot izmeklēšanu, tika noskaidrota iespējamā vainīgā persona, kura atzina veiktās darbības patvaļīgā piemiņas zīmes – lielgabala demontāžā. Tāpat arī likumsargi ir identificējuši traktortehniku, ar kuru tika veikta demontāža, un ir apzināta iespējamā lielgabala atrašanās vieta – Daugavā. 

Jau ziņots, ka sākotnēji par lielgabala zādzību kriminālprocess tika uzsākts pēc Krimināllikuma 18. nodaļas par noziedzīgu nodarījumu pret īpašumu. Šobrīd tas ir pārkvalificēts pēc Krimināllikuma 229. panta pirmās daļas par valsts aizsardzībā esoša kultūras pieminekļa pārvietošanu. Par šādu noziedzīgu nodarījumu likumā paredzēta brīvības atņemšana uz laiku līdz diviem gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbs, vai naudas sods.

Ar Radio1 sazinājās iedzīvotāji no Ķieģeļu ielas mikrorajona Jēkabpilī un informēja, ka, iespējams, vienā no daudzdzīvokļu mājām šajā mikrorajonā februāra nogalē notikusi slepkavība un jautāja, kāpēc par šo noziegumu nav informācijas vietējos medijos. Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes vecākā speciāliste Daci Kalniņu informē, ka valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Jēkabpils iecirknī ir uzsākts kriminālprocess par 26.februārī Jēkabpilī, Ķieģeļu ielā, atrastas 1986.gadā dzimušas sievietes līķi ar iespējamām vardarbīgas nāves pazīmēm. Taču izmeklēšanas laikā informācija par vardarbīgu nāvi nav apstiprinājusies.

Un vēl 

Eiropas Savienības līmenī joprojām nav panākts vienots redzējums par jauniem nosacījumiem attiecībā uz pulksteņa laika maiņu divas reizes gadā. Tādējādi Eiropas Savienībā, tajā skaitā Latvijā arī turpmāk divas reizes gadā notiks pulksteņa laika maiņa. Latvijā pāreja uz vasaras laiku notiks šā gada 28.martā plkst.3 jeb naktī no sestdienas uz svētdienu, pulksteņa rādītājus pagriežot vienu stundu uz priekšu.

Atstājiet komentāru