2020.gada 14. jūlijs

Anvars, Oskars, Ritvars

Rites pagasta bibliotēkā izstāde "Atrastais Kuzņecovs" jeb neticami atradumi kādā dārzā Neretā

Rites pagasta bibliotēkā izstāde "Atrastais Kuzņecovs" jeb neticami atradumi kādā dārzā Neretā

Neretas pagastā kādas lauku sētas dārzā zemē atrasti II pasaules kara laikā paslēpti trauki, kas visu novembri apskatāmi Rites pagasta bibliotēkas izstādē “Atrastais Kuzņecovs”. 2019. gada oktobrī Neretas pagastā no zemes izraktas kara laikā paslēptas ģimenes vērtības, starp kurām atrastas gan cara laika un pirmskara Latvijas laika monētas, gan seni trauki. Atrastie trauki aplūkojami Rites pagasta bibliotēkā Viesītes novadā.

 
Trauki, starp kuriem daudzi ražoti slavenajā Kuzņecova porcelāna un fajansa fabrikā Rīgā, piederējuši Robežnieku ģimenei Neretas pagastā. Otrā pasaules kara laikā dodoties bēgļu gaitās, ģimene +
vērtīgākās lietas ierakusi zemē. Pēc kara mājai radušies jauni saimnieki, bet iepriekšējais īpašnieks, atgriežoties no bēgļu gaitām, tomēr izstāstījis par apraktajiem dārgumiem. Tā kā vecais saimnieks vairs nespēja atcerēties, kur tieši lietas noglabātas, Robežnieku ģimenes vērtības zemē glabājušās vairāk nekā 70 gadu. 

Tā laika jauno mājas saimnieku mazmazdēls Arnis, zinot iepriekšējo īpašnieku stāstu, vēlējies pārliecināties, vai tā ir patiesība. Un, patiesi, ļaujoties piedzīvojumu garam, šī gada oktobrī apslēptie dārgumi atrasti. No zemes izraktas gan Krievijas Impērijas rubļu monētas, gan sudraba lati no pirmās Latvijas Neatkarības laika, gan II pasaules kara vācu okupācijas monētas. Bet īpaši vērtīgi un skaisti atradumi ir ģimenes trauki. Starp tiem ir greznas Kuzņecova porcelāna un fajansa fabrikā ražotas tējas tasītes ar apakštasītēm, tējkannas, šķīvji, kā arī dažādu dzērienu glāzes un kristāla trauki. Ļoti ticams, ka šie nav vienīgie paslēptie priekšmeti mājas dārzā un meklējumi noteikti tiks turpināti. Traukus ģimene nolēmusi paturēt piemiņai, taču, iespējams, kāda daļa tiks dāvināta arī Viesītes muzejam “Sēlija”.

Izstāde “Atrastais Kuzņecovs” apskatāma Viesītes novada Rites pagasta bibliotēkā līdz 2019. gada 29. novembrim. Bibliotēka atvērta darba dienās no 9.00 līdz 18.00, piektdienās līdz 14.30 Rites pagasta pārvaldes ēkā.

Sagatavoja Jānis Dzimtais

Atstājiet komentāru