2020.gada 13. jūlijs

Margarita, Margrieta

Fotoreportāža: Biedrība “Par ķepām” svin Pasaules kaķu dienu

Pavasara pirmajā dienā, proti, 1. martā, kopš 2004. gada tiek svinēta Pasaules kaķu diena! Tie ir svētki visiem kaķiem, viņu saimniekiem un visiem, kuriem patīk kaķi! Šo dienu svinēja arī Jēkabpils biedrība “Par ķepām!”. “Šī ir diena, kad mums kopīgi jādomā, kā palīdzēt pamestajiem un necilvēku izmestajiem kaķiem, kā pateikt paldies viņu aprūpētājiem par nesavtīgo darbu daudzu gadu garumā. Mēs presē lasām informāciju par pašvaldības labajiem darbiem, bet nav ziņu par plānoto dzīvnieku kapsētas izveides gaitu. Šo jautājumu es pašvaldībā “situ” cauri vēl tad, kad man bija kaķis, kas bija mācīts, dresēts un prata daudzas lietas, par viņu savulaik daudz tika rakstīts vietējās avīzēs. Es domāju paies gadi, kaķītis nomirs, kur es viņu glabāšu? Šo jautājumu aktualizēju vairāku gadu garumā, it kā šai vajadzībai zeme jau ir iedalīta aiz pilsētas kapiem trīs hektāru platībā, bet par kapsētas ierīkošanu netiek runāts. Ceļam halli vai remontējam ielas, kas arī ir vajadzīgi, bet arī dzīvnieku kapsēta ir vajadzīga. Nesen lasījām radio1.lv, ka šo jautājumu aktualizē arī pašvaldības policijas priekšnieks Indulis Surkulis, norādot, ka Jēkabpilī dzīvnieku apbedīšana nav cienīga. Par šo jautājumu ir jādomā,” atklājot pasaules kaķu dienai veltīto pasākumu sacīja viens no biedrības par ķepām dibinātājs Marģers Jaunzems.

Viņš svētkos pateicības dāvanas – krūzītes un saldumus - pasniedza biedrības “Par ķepām” vadītājai Laimai Bebrei, biedrības pārstāvēm – Skaidrītei Petjukevičai un Irēnai Ērglei, kās arī aktīvistam Pēterim Spruktam. Dāvana tika nosūtīta arī Gunāram Pušmacānam, kurš dažādos veidos atbalsta sievas sabiedrisko darbu pamesto kaķu aprūpē. Dāvanas aktīvākajiem biedrības atbalstītājiem pasniedza arī Laima Bebre.

Biedrības jaunajā mājvietā Rīgas ielā, kas lepni tiek dēvēta par pamesto kaķu pansiju, divās nelielās telpās tiek izmitināti kaķi, kas šeit nonākuši no ielas, zaudējuši saimniekus vai kaut kādu citu iemeslu dēļ nav varēti paturēt iepriekšējā dzīvesvietā. Patlaban šeit mitinās vienpadsmit minči – desmit gadus vecā Maņa, astoņus gadus vecais Grāfs, piecgadīgie – Brencis, Lords un Ursula, trīsgadīgā Grēta, pusgadu vecie Boņuks un Mikiņš un visbeidzot piecus mēnešus vecie – Grejs, Gusts un Glorija. Svētku dienā visi kaķi bija saposti, pie kakla siksniņām tiem bija piestiprināti vdažādu krāsu kaklasaites-taureņi.

Atzīmējot, pasaulē populārāko mājdzīvnieku – pasaules kaķu dienu, pie kafijas tases tika stāstīti stāsti, kā kurš mincis nonācis  kaķu pansijā un kā daudzi jau atraduši jaunas mājas un saimniekus. Tāpat arī tika runāts  par ikdienišķiem darbiem, kas prasa gan enerģiju, gan līdzekļus no cilvēkiem, kas nesavtīgi ziedo savu laiku kaķu aprūpei. Piemēram, īstenojot bezpajumtes kaķu aprūpes programmu „noķer – sterilizē – atlaiž”, Laima Bebre teic, ka nevar dzīvniekus tūlīt pēc sterelizācijas laist atpakaļ uz ielas, jo viņi pēc pilnās narkozes kādu laiku ir kā apreibuši, slikti orientējas vidē. Šiem kaķiem nepieciešama aprūpe vismaz dažas dienas. Biedrības pārstāvji bieži vien ir tie, kas ielas kaķus ved uz kastrāciju, biedrībai ir sadarbība ar veterinārārsti Vinetu Stašāni. Ja neizdodas dabūt transportu, dzīvnieki tiek pārvadāti specializētās kastēs pilsētas sabiedriskajā transportā. Jēkabpilī, atšķirībā no citām Latvijas pilsētām, kur ir 50% atlaide, jāpērk pilnas maksas biļete par bagāžu un to visbiežāk no saviem līdzekļiem sedz biedrības pārstāvji. Par šo jautājumu esot runāts ar Jēkabpils autobusu parka vadību, taču lēmums par biļetes izcenojumu bagāžai ar mājdzīvnieku ir Jēkabpils domes ziņā. 

Svētku dienā, kad biedrības telpās bija pulcējušies daudzie atbalstītāji, vairums kaķu jutās nedroši un centās noslēpties ziņkārīgo skatieniem vai glāstošu roku pieskārieniem, taču bija arī tādi, kas lāvās sevi gan galudīt, gan ņemt klēpī, gan kopīgi pozēt fotokamerai.

Ikviens, kas vēlas atbalstīt biedrību var ziedot tai līdzekļus pilsētā izvietotajās ziedojumu kastēs kafejnīcās, veikalos un veterinārajās aptiekās: “Mājas mīlulis” Nākotnes ielā; “Ceļavējš” Bebru un Ventas ielā; “Sakura” Brīvības ielā; “Zoobums” Vienības ielā; “Zelta zivtiņa” Rīgas ielā; “Jāņa aptieka” Rīgas ielā; “Lone” Viestura ielā; “Sudrabkaija” Meža ielā; “Vet – Vip” Brīvības ielā. Tāpat arī biedrības konts ziedotājiem atvērts “Swedbank” - kods HABA LV 22, konta numurs LV33HABA0551037486625, tālrunis uzziņām 27132560.

Marģers Jaunzems pasākumā sacīja, ka tautas ticējumi vēsta, ka trīskrāsu kaķis nozīmē laimi, svītrains vai plankumains naudu, melns kaķis aizsargā no negatīvās enerģijas, balts kaķis ārstē un atjauno enerģiju, savukārt visus tos, kuri  tīru sirdi paņem no ielas savā aprūpē kaķīti gaida izdošanās un veiksme visās jomās, jo dots devējam atdodas.

Foto: Sandra Mikanovska, Inese Grišāne un Juta Celmāre.

Atstājiet komentāru