2021.gada 15. jūnijs

Baņuta, Vilija, Vits, Žermēna

Brīvprātīgais darbs – kāpēc ir vērts pamēģināt

Brīvprātīgais darbs – kāpēc ir vērts pamēģināt

Mūsdienās daudzi ir dzirdējuši par brīvprātīgo darbu. Visā pasaulē veidojas arvien vairāk platformas, kas dod iespēju katram kļūt par brīvprātīgo. Daudzi cilvēki izvēlas brīvprātīgā darba iespējas, lai attīstītu savas prasmes, gūt labu pieredzi un padarīt pasauli labāku. Brīvprātīgais darbs ir cilvēka fizisks vai intelektuāls bezatlīdzības darbs sabiedrības labā.

Šajā rakstā mēģināsim noteikt brīvprātīga darba priekšrocības un trūkumus, kā arī noskaidrosim kāpēc šī pieredze būs noderīga jums.

Lai uzzinātu visu par brīvprātīgā darba iespējam mūsu pilsētā, mēs devāmies pie biedrības “Jēkabpils NVO resursu centrs” valdes priekšsēdētājas Agitas Pleiko. Šī sabiedriskā labuma biedrība jau vairākus gadus iesaista jēkabpiliešus brīvprātīgajā darbā visdažādākās jomās.
Vissvarīgākā brīvprātīgā darba priekšrocība, kuru izceļ Agita, ir mācīšanās. Nenoliedzami var apgalvot, ka brīvprātīgais darbs dod lielisku iespēju paaugstināt savu prasmju līmeni jebkurā darbības sfērā. Strādājot brīvprātīgu darbu, ir nepieciešams pētīt jaunus materiālus, lasīt speciālu literatūru. Ir jāmēģina iedziļināties detaļās, lai paaugstinātu sava darba kvalitāti.

“Brīvprātīgais darbs ir mācīšanās dažādām dzīves kompetencēm,” stāsta Agita.”Tas ir abpusējs process, jo biedrība arī iegūst zināšanas no cilvēkiem, kuri izvēlas brīvprātīgajā darbā piedalīties”.

Augusta pēdējā nedēļā “Jēkabpils NVO resursu centrs” realizē akciju “Brīvprātīgais uz 1 dienu”, kas dod lielisku iespēju katram ieinteresētajām gūt pieredzi izvēlētajā darbības sfērā. Valdes priekšsēdētāja stāsta, ka šī akcija kļuva populāra tieši skolēnu vidū, jo tas ļauj labāk izprast darbu, ļauj izvērtēt savas iespējas apgūt izvēlēto profesiju. Līdzīgs pasākums ir Ēnu diena, tomēr tur skolēni vairāk vēro darbu, nevis piedalās tajā. “Atšķirībā no Ēnu dienas, šajā akcijā “Brīvprātīgais uz 1 dienu” cilvēks ir viens un viņam ļauj vairāk darīt kā vērot”, uzsver Agita.

Brīvprātīgais darbs dod iespēju iegūt pieredzi, kas savukārt izceļ cilvēku no citiem pretendentiem, piemēram, darba meklēšanas laikā. Nenoliedzmi var apgalvot, ka prasme strādāt komandā, iniciatīva, kreatīva domāšana un spēja sadarboties ar cilvēkiem ir svarīgie kritēriji katram darba devējam. Šīs iemaņas veiksmīgi var attīstīt, strādājot brīvpratīgu darbu.

“Jēkabpils NVO resursu centrs” brīvprātīgā Maira Tropa aizrautīgi stāsta par savu pieredzi šajā jomā. “Katra diena ir savādāka, tu vari izpausties.” Kā vienu no svarīgākajiem brīvprātīgā darba plusiem Maira piemin pieredzes iegūšanu. “Meklējot darbu, tu nesēdi mājās un iegūsti pieredzi, kā arī iepazīšanās ar cilvēkiem, kontaktu veidošana ir neatņemama brīvprātīgā darba sastāvdaļa. Biedrības darbinieki veiksmīgi veido kontaktus ar brīvprātīgajiem no Eiropas un citām valstīm. “Uzsākot dalību programmā “Erasmus+”, mēs ieguvām plašāku skatu uz Eiropu,” stāsta Agita. Maira aprīlī guva brīvprātīgā mentora pieredzi, veselu mēnesi pavadot divas Spānijas jaunietes praksē Jēkabpilī. Viņa to vērtē kā nenovērtējamu ieguvumu: “Ir iespēja kontaktēties ar ārvalstu jauniešiem, atsvaidzināt savu angļu valodu, iepazīt citas kultūras.”

Maira arī uzsver, ka arī elastīgais brīvprātīgā darba laiks, atšķirībā no parastā, ir liels pluss, jo iespējams apvienot personīgas darīšanas ar darbu biedrībā. Svarīgi, ka neizpaliek rutīna: “Tu nedari vienu un to pašu. Katru dienu ir savi uzdevumi,” stāsta Maira.

Tomēr katram cilvēkam ir nepieciešams izvērtēt savas iespējas. Neregulārais grafiks ir viens no būtiskākajiem šķēršļiem ceļā uz brīvprātīgo darbu. Grūtības ar laika plānošanu, iespējams, var atturēt cilvēkus no brīvprātīgā darba izvēles.

Maira piemin tikai vienu brīvprātīga darba trūkumu: “Zināšanu trūkums – ir lietas, ko es izdaru vienu reizi un īsti nav saprotams, vai es izdarīju pareizi, vai nē.”
Tiešām, daudziem no mums nespēja saprast darba specifiku izraisa bailes. Bieži vien gadās, ka brīvprātīgie līdz galamrīvprātīgie nesaprot savas darba uzdevumus un pienākumus. Tāpēc viņi ir spiesti improvizēt un ātri risināt problēmas, tomēr ne visiem tas padodas tik viegli. Brīvprātīgais darbs prasa piepūli, neskatoties uz to, ka tas ir bezatlīdzīgs. “Tas ir jautājums par brīvprātīgā darba organizēšanu – cik adekvāti tiek izskaidroti un doti uzdevumi brīvprātīgajiem,” skaidro “Jēkabpils NVO resursu centrs” valdes priekšsēdētāja A. Pleiko. “Jo ilglaicīgāka pieredze ir brīvprātīgā darba organizācijai, jo labāk tās darbinieki izprot – kā tieši sadarboties ar saviem brīvprātīgajiem. Protams, tas neattiecas uz gadījumiem, kad brīvprātīgo darbu izvēlas veikt vienkārši jauniešu vai cita vecuma iedzīvotāju grupas, dažādu labu nodomu vadīti. Es to saucu par stihiski veidojošos brīvprātību.”

Ar brīvprātīgo darbu, lielākoties, nodarbojas radošie, atvērtie un komunikablie cilvēki. Tomēr Maira ir pārliecināta, ka jebkurš cilvēks var atrast sev piemērotāku darbu: “Ir jau arī te, biedrībā, dažādi. Piemēram, pie mums ir viena meitene, kurai patīk darbs ar papīriem birojā, un arī viņa te atradusi iespēju darboties un mācīties. Jābūt tikai gribasspēkam.”

Agita runā vēl plašākā nozīmē: “Es uzskatu, ka jebkurš, kam nav ļaunas domas, var nodarboties ar brīvprātīgo darbu. Ja aktivitātes veidojas stihiski, to nevajag censties organizēt, kontrolēt un likt kaut kādos mākslīgi radītos rāmjos.”

Katrs no mums var piedāvāt savas zināšanas un prasmes, lai kādam palīdzētu. “Biedrība visbiežāk tad darbojas kā starpnieks, jo mēs puses “savedam kopā” – kurš vēlas palīdzēt un to, kuram palīdzība ir vajadzīga. Biedrības pienākumos tad ietilpst skaidrošana – kas ir brīvprātīgais darbs, jo parasti cilvēki maz uzticas kādam no malas, pat ja tas grib piedāvāt savu palīdzību,” piebilst Agita.

Kopumā varam secināt, ka brīvprātīgais darbs ir daudzpusīgs. Lielākā mērā tas ir atbildīgs darbs, kas prasa gan laiku, gan piepūli un gribasspēku. Ir jābūt izturīgam pret stresu, spējīgam risināt problēmas. Bieži vien brīvprātīgais darbs ir sevis izaicināšana un pārvarēšana. Ja jūs esiet gatavi tam, tad esiet drosmīgi un izmēģiniet to! Tas pieradīs, ka jūs neesiet vienaldzīgi pret citiem cilvēkiem, ka jūs esiet labsirdīgi un atsaucīgi. Savukārt jūs saņemsiet nenovērtējamo pieredzi, pozitīvas emocijas un vērtīgas zināšanas. Cerēsim, ka brīvprātīgais darbs mūsu pilsētā būs pieprasīts un atbalstāms gadiem ilgi un vairāki jēkabpilieši jutīsies kā daļa no šīs kustības.

Sīkāk par brīvprātīgo darba iespējam Jēkabpilī lasiet http://jekabpilsnvo.lv/

Anastasija Stolbunova,
Radio1.lv praktikante

Foto: Ilustratīvs attēls

Avots; rojasvidusskola.lv

Atstājiet komentāru