2020.gada 12. augusts

Klāra, Vizma

Diskusijas rezultāts – līderi ir vajadzīgi! (FOTO)

Diskusijas rezultāts – līderi ir vajadzīgi! (FOTO)

Sociālās rehabilitācijas Dienas centrā “Kopā būt” 21. augustā notika Jēkabpils NVO resursu centra rīkotā paneļdiskusija “Par līderību NVO sektorā”. Diskusiju vadīja Latvijas Psihoterapeitu biedrības valdes loceklis, Latvijas Geštaltterapijas biedrības dibinātājs un valdes loceklis Agris Grava. Pieaicinātie eksperti: Jēkabpils Uzņēmēju biedrības valdes locekle, uzņēmēja Ilona Studāne, biedrības “SKN Sports” valdes loceklis, uzņēmējs Ainārs Vasilis un Jēkabpils domes deputāts, bijušais priekšsēdētājs Leonīds Salcevičs. Savukārt zālē atradās visai ieinteresēta mērķauditorija: biedrību vadītāji un pārstāvji, uzņēmēji, kā arī citi interesenti, starp kuriem bija arī divi jaunievēlētie domes deputāti Līga Kļaviņa un Kaspars Ģirģens.

Galvenais jautājumi, uz kuru atbilde bija jāatbild diskusijas dalībniekiem, bija līderu esamība, nepieciešamība un nozīme nevalstiskajā sektorā. Bet – kas tad ir līderis? Agris Grava noformulēja to tā: līderis ir tas, kuram sabiedrība ir gatava deleģēt funkciju īstenošanu un uzticību, tas, kurš spēj saliedēt un organizēt sabiedrību kopēju mērķu sasniegšanai.

Ekspertu viedokļi nebija viennozīmīgi. I. Studāne uzskata, ka vienā organizācijā, piemēram, Uzņēmēju biedrībā, viss tiek balstīts uz līdzīgām vērtībām un katrs savā nozīmē ir līderis. A.Vasilis atzina, ka viņa organizāciju veido fanātiķu kopums, kas atbalsta vienu sporta veidu, nodrošinot mērķu sasniedzamību, tādēļ līderis var būt un var arī nebūt. Savukārt L.Salcevičs uzstāja, ka pašvaldībai ir svarīgi, ka NVO sektorā ir līderi un viņus pārstāv viens līderis, kas var uzrādīt risināmo problēmu. Taču diemžēl ir jārēķinās ar to, ka visi nevar būt līderi. Arī ievēlēšana kādā amatā nenozīmē, ka cilvēks automātiski par tādu kļūst. Diskusijas vadītājs A. Grava piebilda, ka vadītājs ne vienmēr ir līderis – tam ir vajadzīgs noteikts kvalitāšu kopums, uzticība un neatkarība. L. Kļaviņa apstiprināja, ka līderi sektorā ir vajadzīgi, taču bieži vien viņiem trūkst reālu palīgu un tas var veicināt izdegšanu.Un ko nozīmē izdegšana...nav līdera bez sekotājiem! K. Ģirģens bilda, ka ir vairāk jāpiekopj autoritatīvais vadības stils, bet vienmēr jāsaglabā saikne ar sekotājiem, jo viens nav cīnītājs.

Sarunas šad tad novirzījās no līderu lomas uz konkrētām sadarbības iespējām starp pašvaldību un NVO, jo ne vienmēr tā ir līdzvērtīga, piemēram, ar sporta organizācijām. K.Ģirģens atzina, ka bieži vien traucē līdzvērtīgas komunikācijas trūkums, uz ko A. Grava bilda, ka sadarbību nevar uzrakstīt uz papīra. Cilvēki diemžēl Latvijā nav vēl iemācījušies sarunāties, komunicēt, diskutēt. Dominē neuzticēšanās, tolerances trūkums. Tādēļ ir svarīgi aicināt uz sarunām klātienē, it sevišķi jaunatni. Patlaban problēmas komunikācijā bieži rada fakts, ka saziņas kanāli dažādām sabiedrības grupām ir atšķirīgi. Izskanēja, ka arī šāda metode ne vienmēr der, jo, piemēram, deputātiem apspriežot iepriekš izzinātās jauniešu vēlmes saistībā ar multifunkcionālo halli, pāri palikuši tikai 10 procenti no iesniegtajiem priekšlikumiem. Tādējādi zūd interese par dalību lēmumu pieņemšanas procesā.

Atgriežoties pie līderības jautājuma, L. Salcevičs apstiprināja, ka pēc vairāku gadu mēģinājumiem atrast labāko sadarbības veidu starp pašvaldību un NVO sektoru, patlaban tāds ir izveidojies, sadarbojoties ar biedrību apvienību “Jēkabpils NVO resursu centrs”. “Tā ir veiksme, jo sadarbība ir abpusēja. Jo svarīgi ir domāt un atpazīt lietas, ko NVO var darīt pašvaldības labā, nevis tikai prasīt un kritizēt, ja neiedod.”

Izskanēja idejas un priekšlikumi, ko apkopojot diskusijas moderators A.Grava formulēja: svarīga ir vienlīdzīga komunikācija; izpratne par mums visiem ierobežotajiem resursiem – laiks, materiāli, vara, iespējas. Līderiem ir ļoti svarīgi prast sabalansēt varas un kompetences resursus, jo, lai gan mūsu sabiedrībā bāzes vara pieder sabiedrībai, taču šobrīd tā to neizmanto, tādējādi atdodot citiem. Šajā gadījumā parādās nozīmīgā līderu loma NVO sektorā.

 

Biedrības ”Jēkabpils NVO resursu centrs” projekta “Pilsoniskas sabiedrības stiprināšana Vidusdaugavas reģiona nevalstiskajās organizācijās” aktivitāti finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Aleksandrs Kalniņš, Jēkabpils NVO centrs

Komentāri (0-3/3)

 • ?!
  02.07.2018 18:35
  Kāpēc pirms tam nebija info? Salcevičš, tāds saguris, laikam pārdzīvo netikšanu.
 • Pilsētnieks
  02.07.2018 18:35
  Kārtējā tukšā muldēšana.. Kas finansēja?
 • armands dudek
  02.07.2018 18:35
  Kāpēc neaicināja mani. Uzzinu novēloti par šādu sapulci...ŽĒL

Atstājiet komentāru