2020.gada 11. jūlijs

Leonora, Svens

Aizvadīts pieredzes apmaiņas brauciens uz Liepāju 8. un 9. oktobrī

Aizvadīts pieredzes apmaiņas brauciens uz Liepāju 8. un 9. oktobrī

Biedrība „Jēkabpils NVO resursu centrs”, īstenojot projektu „Aicināts dzīvē!”, pieredzes apmaiņas brauciena laikā apmeklēja populārākās un atpazīstamākās biedrības Liepājā – „Liepājas Neredzīgo biedrība”, „Ābolīt`s”, „Liepājas Jaunie Vanagi” un „Radi Vidi Pats”, kā arī pašvaldības izglītības iestādes „Liepājas Bērnu un jaunatnes centrs” struktūrvienību „Jauniešu māja”. Tikšanās laikā ar biedrību „Liepājas Jaunie Vanagi” uzstājās Liepājas domes Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļas sabiedrības pārvaldes speciāliste Brigita Dreiže. Pieredzes apmaiņas brauciena dalībnieki bija biedrības „Jēkabpils NVO resursu centrs” darbinieki, brīvprātīgie jaunieši un programmas „Erasmus+” projekta „Volunteers change Jēkabpils” dalībnieces no Rumānijas un Armēnijas.

Pieredzes apmaiņas brauciena pirmā diena (08.10.2015.)

Jēkabpils delegāciju Liepājā sagaidīja biedrība „Liepājas Jaunie Vanagi”. Ierodoties biedrības birojā, valdīja rosība, atraktivitāte un piedzīvojuma gars. Liepājnieki sniedza ieskatu dažādu projektu realizētajās aktivitātēs un vasaras nometņu rīkošanas aizkulisēs. Iepazīstināja ar puisi, kurš ir ieradies no Peru, jauniešu apmaiņas programmas EBD (Eiropas Brīvprātīgais Darbs) ietvaros.

Par Liepājas domes prioritātēm saistībā ar nevalstisko sektoru iepazīstināja Brigita Dreiže, atklājot brīvprātīgo jauniešu ieguldījumu pilsētas organizētos pasākumos, kā arī kādas iniciatīvas uzņemas jaunie liepājnieki, un kādas iespējas tiek sniegtas aktīvākajiem brīvprātīgajiem jauniešiem pilsētā. Savukārt par veselīgu uzturu, dzīvesprieku un enerģiju lekciju vadīja biedrības „Ābolīt`s” pārstāvji. Jēkabpilieši tika iepazīstināti ar „Ābolīt`s” telpām un izdotajiem bukletiem.

Pēcpusdienā liepājnieks Žigimants Krēsliņš, biedrības „Liepājas Jaunie Vanagi” ārējo sakaru sekretārs, pildīja gida uzdevumu un jēkabpiliešiem izrādīja Liepājas populārākos apskates objektus – „Spoka koks”, koncertzāli „Dzintari”, „Dzintara pulkstenis” un nedaudz izklāstīja arhitektūras īpatnības. Tika aplūkota arī viena no Liepājas skaistākajām pludmalēm.

Savukārt vakars tika pavadīts biedrības „Liepājas Jaunie Vanagi” organizētajā pasākumā, klausoties stāstos un skatoties bildes no jauniešu pieredzes apmaiņas un apmācību braucieniem ārpus Latvijas.

Pieredzes apmaiņas brauciena otrā diena (09.10.2015.)

Iespaidiem un emocijām visbagātākā biedrība pieredzes apmaiņas brauciena dalībniekiem šķita „Liepājas Neredzīgo biedrība”.Biedrība ir izmitinājusies divstāvu ēkā, aizņemot katru kabinetu. Katra telpa ir pielāgota neredzīgo vai vājredzīgo vajadzībām. Izveidotas dažādas aktivitātes, kuras veicina citu maņu attīstību, piemēram, pinēju pulciņš, audēju, ādas apstrādes un šuvēju nodarbības, vingrošanas zāle, frizētava, floristikas nodarbības, mūzikas terapija, bibliotēka utt. Biedrībai pieder sociālās rehabilitācijas centrs „Dvēseles veldzes dārzs”. Vārdos gūti aprakstīt to skaistumu, kuru ir izveidojuši redzes invalīdi. Dārzā atrodami gan zemeņu stādi, gan ābeles, dažādi kultūraugi, skaistumkrūmi un garšaugi. „Dvēseles veldzes dārzs” tiek kopts, pateicoties brīvprātīgo darbam, Pāvilostas novada domes atbalstam, kā arī cilvēku ziedotajiem līdzekļiem. Nākotnes plāni ir grandiozi, kā atklāj biedrības valdes priekšsēdētājs Māris Ceirulis: tiks izveidota strūklaka, tējas namiņš (pamati jau likti), pirts un dīķis.

Cilvēku uzņēmībai un gribasspēkam nav robežu, to secina biedrības „Jēkabpils NVO resursu centrs” pārstāvji, apmeklējot gan „Liepājas Neredzīgo biedrības” telpas, gan „Dvēseles veldzes dārzu”.

Liepājas Neredzīgo biedrība” ir panākusi, ka Liepājas dome pilsētvides attīstības infrastruktūrā vienmēr iekļauj invalīdiem svarīgas un būtiskas lietas, kuras palīdz orientēties telpā, vidē un brīvi pārvietoties.

Jēkabpils biedrības pārstāvji devās aplūkot arī Liepājas pašvaldības iestādi „Jauniešu māju”. Tā ir pašvaldības izglītības iestādes „Liepājas Bērnu un jaunatnes centrs” struktūrvienība. Jauniešu mājā darbojas Jaunatnes lietu komisija, Skolēnu dome, Jauniešu mājas padome un citas jauniešu organizācijas. Liepājniekiem sniedz iespēju pilnveidoties dažādās neformālās mūzikas, valodu, teātra, video un citās nodarbībās. Moderni iekārtotajā telpā, kamēr viesojās jēkabpilieši, ik pa laikam „Jauniešu mājā” iegāja kāds aktīvists vai interesents. Tas liek domāt, ka jaunieši ir tiešām aktīvi, izmanto pilsētas sniegtās iespējas, un, baudot neformālo vidi, iegūst jaunas zināšanās.

Tika apskatīta arī biedrība „Radi Vidi Pats”. Šeit ikvienam Liepājas jaunietim ir iespēja apmeklēt darbnīcu un izveidot savu velosipēdu vai salabot to. Biedrība īsteno arī projektu, kur palīdz jauniešiem iegūt pirmo darba pieredzi “Citāda Virtuve tavam CV”. Mūsdienīga, atraktīva un enerģijas pilna ir šī Liepājas biedrība “Radi Vidi Pats”.

Pieredzes apmaiņas brauciens tika īstenots sociālā projekta „Aicināts dzīvē!” ietvaros un brauciena mērķis bija: iepazīties ar projekta partnera pieredzi nevalstisko organizāciju darbā, citām Liepājas NVO, kā arī vērot un domāt – kā mazināt jauniešu potenciālo vardarbību, kas varētu tikt aizstāta ar citādu laika pavadīšanu.

Apmaiņas brauciens Jēkabpils jauniešiem un biedrības darbiniekiem sniedza ieskatu pasaulē, kurā nebaidās riskēt, nebaidās nosodījuma un negatīvu komentāru. Galvenā darbības panākumu atslēga – uzņēmība un uzdrīkstēšanās.

Biedrība „Jēkabpils NVO resursu centrs” pieredzes apmaiņas brauciena dalībnieki ieguva pozitīvas emocijas, atpakaļceļā prātojot par jaunām idejām, sadarbības iespējām un domu brīvību.

Informāciju sagatavoja

Projekta “Aicināts dzīvē!”

Sabiedrisko attiecību speciāliste

Sintija Klūga

Atstājiet komentāru