2020.gada 30. septembris

Elma, Elna, Menarda

Zemgalē 2015. gadā ieviesīs 58 kultūras projektus

Zemgalē 2015. gadā ieviesīs 58 kultūras projektus

Valsts Kultūrkapitāla fonds apstiprinājis Zemgales Plānošanas reģiona administrētās “Latvijas valsts mežu finansētās Zemgales Kultūras programmas 2015” projektu konkursa rezultātus – no iesniegtajiem 103 projektiem atbalstu guvušas 58 ieceres, kas sekmēs reģiona kultūras dzīvi.

Ekspertu komisija, ņemot vērā nolikumā apstiprinātos kritērijus un izvērtējot prioritātes, lēmusi atbalstīt vairāk nekā pusi no iesniegtajiem projektiem, kas Zemgales reģionā akcentēs specifisko materiālo un nemateriālo kultūrvēsturisko mantojumu, veicinās zemgaļu un sēļu kultūras daudzveidības saglabāšanu un attīstīs vienotu Zemgales tēlu.

Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, šoreiz projektu konkursam netika noteikts finansējuma ierobežojums, kā dēļ teju divdesmit projekti tika iesniegti par kopējo summu virs 5000 eiro katrs. Arī šogad programma paredzēta nelielu vietēja un reģionāla mēroga projektu atbalstam, tādēļ atbalstīti projekti ar kopējo tāmi no 500 EUR līdz 3000 EUR. Ierobežotā finansējuma dēļ ekspertu komisija primāri atbalstījusi tos projektus, kuru ieviešanā sagaidāma lielāka ietekme uz Zemgales kultūras dzīves attīstību. Tāpat, līdzīgi kā iepriekšējos gados, neraugoties uz projektu kvalitāti, daudzos projektos atbalstītas vien atsevišķas plānotās ieceres. Turklāt, izvērtējot saņemtos pieteikumus, prioritāri atbalstīti tie projekti, kuru ieviešana paredzēta no lielajiem kultūras centriem tālākās teritorijās.

No iesniegtajiem projektiem aptuveni pusi sagatavojušas reģiona nevalstiskās organizācijas un entuziasti. Piemēram, biedrība “Vecauces muiža” ar programmas atbalstu labiekārtos un papildinās ekspozīciju par Vecauces pili, sēļu “Sansusī” rīkos otro kamermūzikas festivālu “Sansusī 2015”, biedrība “RaDam” apņēmusies rīkot mākslas plenēru “Ar sapni par Iecavu”, bet mūzikas un mākslas attīstības fonds “Balsis” rīkos jauniešu kora “Balsis” koncertu braucienu pa Daugavu ar plostiem.

Turpinot jau iesākto atjaunošanu, Jelgavas Svētās Vienības evaņģēliski luteriskā draudze 2015. gadā ar ZPR īstenotās programmas atbalstu paredzējusi pabeigt ērģeļu restaurāciju, atjaunojot kopeļa I/P un pedāļu mehāniku, savukārt Bauskas evaņģēliski luteriskā draudze izstrādās Bauskas Svētā Gara baznīcas rentabla restaurācijas programmu.

Programmā aktīvi iesaistījušās arī pašvaldības un to iestādes. Dobelē ar Kultūras programmas atbalstu tiks izgatavoti etnogrāfiskie ziemas apģērbi folkloras kopai “Leimaņi”, Jēkabpils vēstures muzejs atjaunos kalves jumtu, Tērvetes novada dome rīkos tradicionālo prasmju darbnīcu, Pļaviņu kultūras centrs uzvedīs multimediālu koncertu “Pļaviņu novada stāsts”, bet Jelgavas Zinātniskā bibliotēka plāno papildināt seno Zemgales laikrakstu digitālo krājumu.

Ar konkursā atbalstīto projektu pilnu sarakstu var iepazīties Zemgales Plānošanas reģiona interneta vietnē zemgale.lv.

Zemgales kultūras programma radīta, lai sekmētu reģiona specifisko kultūras vērtību saglabāšanu, popularizēšanu, attīstību, kā arī lai veicinātu kultūras pieejamību sabiedrībai. Šogad šim mērķim Zemgales, Kurzemes, Vidzemes un Latgales reģioniem ar akciju sabiedrības „Latvijas Valsts meži” atbalstu kopā atvēlēti 319 000 eiro. Jāatzīmē, ka 2014. gadā kopējais projektu finansējums Zemgalei šajā programmā bija mazāks – 58 500 EUR –, bet no 82 iesniegtajiem darbiem atbalstīti 40 projekti.

 

Latvijas Valsts mežu atbalstītajai Zemgales kultūras programmai 2015. iesniegtie projekti un pieņemtie lēmumi

kkf2015 rezultati tabula01 00

kkf2015 rezultati tabula02 00

kkf2015 rezultati tabula03 00

Atstājiet komentāru