Piektdiena, 10 Augusts 2018 00:00

2.sezonas 14.raidījumā ,,Ir Latgale mūsu’’ par Latgales unikālo kultūras mantojumu, kas dzīvs vēl šodien - psalmu dziedāšanu

Informācijas avots:  Radio 1
Vērtēt šo objektu
(0 balsis)

Viesojamies pie psalmu dziedātājām, arī sarunājamies ar prāvestu par kapusvētkiem un svecīšu vakaru nozīmi Latgalē.

Psalmu jeb mirušo ofīcija dziedāšana Latgalē ir viena no vērtībām, kas iekļauta Latvijas kultūras kanonā. Vēsture liecina, ka psalmu jeb saļmu dziedāšana par mirušajiem katoliskajā Latgalē ir kļuvusi par tradīciju kopš 18.gadsimta beigām. Galvenokārt tiek dziedāts mājās un bez priestera līdzdalības. Par psalmu dziedāšanu vai vienkārši Dzīduot psaļmes Rēzeknes novada Ilzeskalna pagasta ,,Ievziedos’’ tiekamies ar dziedātājām Mariju Andinu un Dzidru Kotovu.

Viņu dzimtā tos dzied jau 5 – 6 paaudzēs. Marija Andina stāsta, ka psalmu dziedājumus apguva 5 gadu garumā, jo tas ir sarežģīti. Viņas skolotāja bija mamma. Arī to izdziedāšana 4 stundu garumā prasa lielu pacietību, tā godinot mirušos. Izvērtējot ģeogrāfiski, vietās, kur dzied psalmus, rituāls ir vienāds, tomēr zināmas atšķirības piemīt melodijām.  Ir vietas, kur psalmu dziedājumus sauc arī par pātartalkām jeb pātaru talkām. Šāds nosaukums dzirdēts Stirnienes un Varakļānu pusē, kuru teritorija pēc baznīcas robežām joprojām skaitās Latgales sastāvā.

Liepnieku māju saimniecei Ritai Dzenovskai pātaru talkas saistās ar bērnību. Arī tagad vajadzības gadījumos psalmi tiek dziedāti viņas mājās. ,,Kā nomira, tā uzreiz dziedāja. Cik dienu mirušais bija virszemē, tik vakarus arī dziedāja. Tas bija liels un svarīgs notikums’’ – stāsta Rita Dzenovska. Viņa atceras, ka agrāk dziedāt gāja visas sādžas sievas. Pēdējā dienā aizgājēja mājās dziedātājām bija rīkots mielasts. Tagad gan tiek dziedāts pēdējā vakarā pirms bērēm, jo maz ir dziedātāju, kuras pārzina šo rituālu.

Kaut arī dziedājumi tiek ierakstīti diskos, tomēr dzīvajam vārdam ir daudz lielāks un nenovērtējams spēks. Kā norāda Krustpils Svētās Trīsvienības katoļu draudzes prāvests Viktors Naglis: ,,Fonogramma paliek fonogramma. Dzīvā lūgšana ir dzīvā lūgšana’’. Arī  psalmu dziedātāja Rita Dzenovska piebilst, ka ,,tas, kas ir piespiests, tas nav svētīgi. Tas ir jādara ar sirdi, nevis ar prātu’’. Psalmu dziedājumi tiek rīkoti, atceroties arī aizgājēju gadadienas. Īpaša tradīcija Latvijas kapsētās vasaras mēnešos ir kapusvētki. Prāvests Viktors Naglis ir pārliecināts, ka tā ir viena no senākajām tradīcijām, kurai Latgalē joprojām tiek pievērsta liela uzmanība. Rudenī aizgājēju atcerei tiek svinēta Mirušo piemiņas diena un Visu svēto diena. Kapsētās tie ir svecīšu vakari, tiesa gan, atšķirībā no psalmu dziedājumiem un kapusvētku svinēšanas - jaunāka tradīcija.

Lasīts 522 reizes

Komentāri  

0 #1 Juris.C. 2018-08-14 21:27
Latgali un citas baltu ciltis ir vienmer bijushi pagani. Tikai nevajag savas religiskas mulkibas te reklamet
Citēt

Pievienot komentāru

Aizsardzības kods
Atjaunināt

Noskaties

Aptauja

Vai iepazīstaties un vērtējat partiju pirmsvēlēšanu programmas?